Különgéppel és különleges biztonsági intézkedések mellett szállítják Magyarországra a világ legértékesebb aranygyűjteményét.
Már csak néhány nap, és landol Ferihegyen egy különjáratú repülőgép. Onnan páncélozott járművel, rendőri felvezetéssel fogják elszállítani a rakományát, a felbecsülhetetlen értékű arany műkincset. Egyenesen a budapesti, belvárosi kiállítótérbe viszik az inkák aranyát, ami bármerre is járt a világban, ott vérfürdő kísérte.
– Logisztikailag sokkal nagyobb feladat volt a szervezés, mint a korábbi kiállításoké, több száz kiállított műtárgyat láthat majd a közönség. Az egyenesen Peruból érkező aranytárgyak több milliárd forintra vannak biztosítva, ami nem is csoda, hiszen ez a világon a legértékesebb aranylelet – tudtuk meg Oláh Zsuzsannától, a JVS Csoport kommunikációs igazgatójától. Az Inkák Aranya kiállítással féltve őrzött ékszerek, maszkok, vallási, kultikus tárgyak, hatalmi jelképek jönnek Peruból Budapestre. Mind egykori ötvösök alkotásai, van köztük olyan, aminek az értéke bőven meghaladja a 100 millió forintot is.
A különleges műkincsek megérkezése sem lesz tehát mindennapi, ahogyan a hozzájuk kapcsolódó történetek sem azok. Misztikusságuk megmutatkozik kalandos útjukban, miként a korukban is. Ezek a műkincsek ugyanis a második legrégebbi aranytárgyak, amik előkerültek. Ennél csak egy régebbi létezik, mégpedig Tutanhamon fáraó mesés kincse. A történetük viszontagságos és hátborzongató is egyben, ahol jártak, vérbe borították a kontinenst.
– A 16. századi spanyol hódítók lopták el és vitték Európába, és a kincsek miatt aztán kitört az aranyláz. Ekkorra ugyanis megszűnt az inka aranykitermelés, és mindenki hajszolni kezdte az ellopott kincset. Ezért is nevezik elátkozottnak, és ide vezethető vissza még a spanyol polgárháború (1936–39) kitörése is. A nyomában járó vérfürdő pedig csak akkor szűnt meg, amikor az aranyakat visszavitték Peruba – árulta el a kiállítás kommunikációs vezetője, aki a részletekbe nem akart belemenni, mondván, a tárlat során minden titokra fény derül.