A fogzás szerteágazó tüneteket produkálhat. De honnan tudhatjuk, hogy ez okozza például a légúti tüneteket? Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész segít eligazodni ebben a kérdésben.
Forrás: iStock
Fájdalmasan érkeznek
A fogak áttörésének időszakában az íny fájdalmassá válik, pirosas, gyulladt. A gyerekek az ilyenkor jelentkező fájdalomra különbözőképpen reagálnak, ám legtöbben nyűgösek, rosszabbul alszanak, az ételt is gyakran elutasítják. Egy-egy fog áttörése átlagosan nyolc napig tart, az első rendszerint hat hónapos kor környékén zajlik le.
Orrfolyással járhat
Egyes vélekedések szerint nem maga a fog áttörése, hanem az ezzel járó stressz az, ami legyengíti a gyerek immunrendszerét, ezáltal a fogzás időszakában a fogékonyabbá válik a különböző fertőzésekre. A fogak áttörésekor jelentkező orrfolyás, és az ebben az időszakban fellépő hasmenés, pelenkakiütés és láz tehát valójában lehet ennek egy tünete.
Ahogyan a fokozott nyáltermelés, a kisbaba arca körüli bőr kiszáradása, valamint kivörösödése is.
Betegségeket kapnak el
Az ínyfájdalom csillapítására ebben az időszakban a kicsik az e célra kifejlesztett rágókák mellett gyakorlatilag mindent a szájukba vesznek. A tárgyakról kosz és kórokozók kerülhetnek a szervezetükbe, ami hozzájárulhat az említett tünetek megjelenéséhez.
Komoly probléma is lehet
Sem az orrfolyás, sem pedig a láz nem a fogzás törvényszerű velejárója, ellenben jelezhet komoly betegségeket is, mint például a fülgyulladás vagy a húgyúti fertőzések. Ha a fogzásra fogjuk, csak a diagnózist és a szakszerű kezelést késleltetjük.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Csecsemő- és kisgyermekkori orrfolyás esetén javasolt orvoshoz fordulni, különösen, ha hosszabb ideig, például több napig tart és/vagy magas láz is társul a tünet – figyelmeztet dr. Holpert Valéria.
* * *
Szeretne nyerni? A Borsnál óriási nyeremények várják! Vegye a Borsot, és nyerje meg a Seat Aronát! További részletekért kattintson ide!