Varga Kovács Mária hetente egyszer inkubátorok mellett énekel és gitározik a Győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban. Országosan összesen tizenheten végzik ezt az önkéntes szolgálatot a kórházak PIC osztályain.
Mária az ELTE Tanítóképző Főiskoláján ének-zene tagozaton végzett, ám négy éve hitoktatóként dolgozik.
– 2014-ben indította el Hazay Tímea a Te hangodat ismerem – zenével az inkubátorok mellett programot, amibe belefutottam az interneten, mivel az első kisfiunk koraszülött volt, és sokat olvastam eleinte a témában. Szembejött velem egy cikk a programról, lájkoltam az oldalt és feliratkoztam a hírlevélre – mesélte a Borsnak Varga Kovács Mária.
– 2017-ben, amikor a második kisfiam is megszületett, olvastam, hogy szeretnének más városokban is elindulni ezzel a programmal. Megszólítva éreztem magam és jelentkeztem – folytatta Mária.
Miután elfogadták a jelentkezését, egy szakmai képzés és egy háromalkalmas hospitálás után megkereste a program vezetőjével a győri kórházat, ahol örömmel fogadták a kezdeményezést.
– Amikor bemegyek a kórházba, odaülök az inkubátor, vagy az onnan már kikerült kisbabák ágya mellé, gitározom és énekelek nekik és a szüleiknek – mesélte Mária.
– Az egész alkalom a zene kapcsolatteremtő és gyógyító hatásáról szól. A halk gitárhang és ének segíti ellazulni kicsit, és átvészelni ezt a nehéz időszakot, a babák megnyugszanak, a szülők az ismerős gyermekdalokon keresztül kapcsolatba kerülnek a gyermekükkel. A kodályi alapokon nyugvó gyermek- és népdalok kerülnek ilyenkor elő, amikre mindenki emlékszik az iskolából, az óvodából. Ilyen a Tavaszi szél vizet áraszt, vagy a Láttál-e már valaha, és a hasonló dalok, altatók. Ezeket a szülők ismerik és akár énekelhetik velem. Egy vizsgálat is bizonyítja, hogy arra a dalra, amit az édesanya a várandóssága alatt gyakran énekelt, a baba később emlékszik, kétszáz dal közül is „felismeri” és reagál rá. Meg is szoktam kérdezni az édesanyákat, hogy van-e kedvenc daluk, amit a terhesség alatt sokat hallgattak, énekeltek, és saját magam is tapasztaltam, mennyire egyértelműen pozitívan reagált ezekre a kisbaba. Sokszor sírnak a szülők az első alkalommal, nagy érzelmek szabadulnak fel. Én is sírtam a legelső alkalommal.
Sokszor mondják a szülők, hogy nincs szép énekhangjuk, de erre mindig az a válasza, hogy a gyermekük számára annál szebb nincs, mint amikor az anyukája vagy az apukája énekel neki.
– A két gyermekem mellett jelenleg heti egy alkalommal tudok bemenni a kórházba, ahol körülbelül két óra hosszat vagyok. A hangszer, a gitár azért nagyon fontos eszköz, mert az ujjal pengetett halk kíséret békés hangulatot áraszt még beszélgetés közben is. A babák általában alszanak, amikor énekelek, de még ilyenkor is látni, ahogy reagálnak a zenére – tette hozzá.