Rengeteg bosszúságot okoz, ha valaki más használja a lakásához járó tárolót a pincében, vagy az udvaron. A társasházi közös helyiségekkel pedig csak a gond van, felelősséget senki nem vállal azért, ha valami eltűnik onnan.
Forrás: Hatlaczki Balázs
Csak a gond van a közös helyen lévő, nem jól elszeparált tárolókkal. A Bors egyik elkeseredett olvasója keresett meg bennünket azzal, hogy az udvaron lévő sufnijából, amit rendszeresen zár, és ami a többi lakó sufnija mellett áll, eltűnnek mindenféle elektronikai gépek.
– Feljelentést tettem a rendőrségen, kijöttek, megvizsgálták mindkét sufnimat. Sajnos nem jegyeztem fel, milyen eszközök voltak elzárva – panaszolta a Budapesten élő Hadar Klára, aki már zárat is cserélt, és azóta is tapasztalt rejtélyes eltűnéseket. A társasházban élő asszony egyik szomszédja megerősítette, korábban, míg nem volt meg az új kapucsengő, idegenek is bejutottak, és neki télen a biciklije tűnt el a belső udvarról.
Kidobják a holmikat
Egy másik olvasónk Szigetszentmiklóson él a férjével évek óta egy panelházban.
– Egy nagynak éppen nem mondható közös tárolóba tudjuk betenni azokat a holmikat, amik nem férnek el a lakásban. Ott tartjuk a biciklit, és például a műfenyőt is. Tavaly vezette be a ház közös képviselője a szabályt, miszerint mindenkinek a nevével és a lakás számával ellátott papírt kell ráfüggeszteni a holmikra, egyenként. Időnként tartanak lomtalanítást és olyankor azokat a dolgokat, amin nincs név, kidobják. Jó ötletnek tartjuk, de nem tudjuk, hogy ez hivatalos megoldás-e – tette fel a kérdést Szandra, akit felháborít, hogy a közös helyiségben lévő holmikból volt, aki szedegetett, és máig nem tudják, kicsoda.
Mérvadó a házirend
A lopásokra, furcsa eltűnésekre a rendőrségi feljelentés mellett – esetleg egy kamera felszerelésén túl – nincs más megoldás, ugyanakkor felmerül, a közös helyiségek felosztását hogyan lehet rendezni. Mint megtudtuk, a társasházaknak lehetőségük van egyéni szabályokat is beleírni a házirendbe, amiket a lakóknak be is kell tartaniuk. Ezek az előírások nem ütközhetnek jogszabályba, de ha mégis, akkor azt jelezhetik a hatóságoknál és az szabályellenes rendelkezés a házirendből.
A lakógyűléseken fel kell vetni a problémákat.
– A társasházi közgyűléseken ajánlhatnak és elfogadhatnak új szabályokat a lakók, amik a többség érdekét szolgálják. Ahogy a lépcsőház takarításáról, úgy a többi közös helyiség használatát is előírhatják, ha azzal a lakók is egyetértenek. A magántulajdonban lévő tárolóknál a közös képviselő nem intézkedhet, de fordulhatunk a kerületi jegyzőhöz, bírósághoz, és végső esetben feljelentést tehetünk a rendőrségen – hangsúlyozta kérdésünkre Pestszentlőrinc-Pestszentimre Polgármesteri Hivatala.
Mi van, ha elfoglalják?
Akinek a tárolóját az egyik szomszéd önhatalmúlag elfoglalja, a jegyzőhöz fordulhat birtokvédelmi eljárás miatt, de akár a bírósághoz is. Ám arra figyelni kell, hogy a jegyzőnek szóló kérelem formailag szigorú, ha bármilyen papír hiányzik belőle, elutasítják. Illetéket kell fizetni érte, 3000 forintot. Más a helyzet akkor, ha valaki új lakóként szembesül a tárolók körüli vitákkal. – Előre meg kell bizonyosodni róla, hogy a bérleti szerződésben, vagy az adás-vételiben szerepel a tároló, mert ha igen, akkor nyert ügye van – mondta a Borsnak Salamon András ügyvéd. De mi van, ha a tárolóban már van valami? – Ha a szerződésben nem állapodtak meg másképp, akkor üresen kell átadni, ha ez még sincs így, értesíteni kell az előző tulajdonost, hogy pakolja ki egy bizonyos határidőn belül. Ezt az időt az új tulaj vagy bérlő szabja meg. Ha nem változik semmi, ki lehet pakolni a helyiséget – tanácsolja a szakértő. Sőt: az eltávolított holmik elszállítását ki is lehet fizettetni az előző tulajdonossal. – De mielőtt ennek nekiáll, készítsen listát, vagy videót a tároló tartalmáról! – figyelmeztet az ügyvéd.