<p>Magyarország és Izrael szoros szövetségesek a biztonsági és gazdasági együttműködés tekintetében, és együttműködnek a nemzetközi szervezetekben is – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Jeruzsálemben a közmédiának.</p>
Forrás: MTI
A miniszter Orbán Viktor miniszterelnököt kísérte el hivatalos látogatásra Izraelbe. Szijjártó Péter találkozott Avi Dichterrel, a Kneszet külügyi és védelmi bizottságának elnökével és Yuval Rotemmel, az izraeli külügyminisztérium főigazgatójával.
– Magyarország álláspontja egyértelmű, és ezt nem is rejtjük véka alá: Izraellel szemben sokszor kifejezetten tisztességtelen és elfogult álláspontot fogalmaznak meg a nemzetközi szervezetek, de Magyarország mindig fellép ez ellen, a tisztességes és kiegyensúlyozott megközelítés érdekében – közölte a miniszter.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: a biztonsági kérdések vonatkozásában fontos, hogy Magyarország Izraellel közösen harcolt az ENSZ globális migrációs csomagja ellen.
– Izrael is határozottan kiáll az illegális migrációs folyamatok megállítása mellett, és az Európába délről érkező migrációs folyamatok megállítása is sokszor Izrael határainál történik – mondta.
Kifejtette: a gazdasági együttműködés tekintetében jó hír, hogy tavaly is meghaladta az 500 millió dollárt a kétoldalú kereskedelmi forgalom, és egyre szorosabb az együttműködés az innovatív autóipari tevékenységekben.
– Az autóipar jövője az önmagukat vezető autókról szól, és az ezek kifejlesztéséhez szükséges legfejlettebb technikákat részben itt alkalmazzák elsőként – mondta Szijjártó Péter.
Megjegyezte: mivel a magyar kormány is sokat tesz annak érdekében, hogy európai és amerikai vállalatok Magyarországon fejlesszék ki és alkalmazzák az önmagukat vezető autókhoz szükséges technológiákat, ezért ezen a területen szoros együttműködés jött létre.
– Az élelmiszeripar területén magyar kormányzati támogatással Csongrád megyében épült fel Európa legnagyobb kóser vágóhídja, amelyhez az Eximbank 2 milliárd forintos hitelt biztosított, valamint a HIPA-n keresztült 540 millió forintos vissza nem térítendő támogatást adtak – mondta a miniszter.
Közölte: a magyar élelmiszeripari export Izraelbe egyre nő, a baromfi- és libamáj-behozatal 97 százaléka Magyarországról érkezik, ami világosan mutatja, hogy a magas színvonalat képviselő magyar élelmiszeripari termékeknek Izraelben komoly piacuk van.