A legtöbb magyar gyerek veszélyesebb élelmiszernek tartja a chipset és a kólát a darált húsnál vagy épp a tojásnál. Rosszul értelmezik az egészségtelen és a veszélyes fogalmát.
Forrás: MTI
Keverik a szezont a fazonnal a hazai általános iskolások. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) friss vizsgálatának eredménye szerint a gyerekek nem érzik a különbséget a táplálkozástudomány és az élelmiszer-biztonság fogalmai között. Az előbbi ugyebár – leegyszerűsítve – azzal a kérdéskörrel foglalkozik, hogy mit, mikor és mennyit együnk vagy ne együnk, hogy egészségesek maradjunk. Az utóbbi pedig azzal, hogy milyen élelmiszerrel hogyan bánjunk, hogyan fogyasszuk, hogy ne betegedjünk meg tőle.
Az igaz, hogy a chips és a kóla egészségtelen, tehát, ha úgy vesszük, hosszú távon veszélyes. De a nebulók élelmiszer-biztonsági szempontból is veszélyesebbnek vélték például a darált húsnál, a tojásnál vagy a franciasalátánál. Pedig ez utóbbiak ebből a megközelítésből jóval veszélyesebbek. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal jelentése szerint – amiről a Laboratorium.hu készített összefoglalót – az élelmiszer-eredetű megbetegedések oka 44,8 százalékban hús és egyéb hústermék, 9 százalékban tojás és tojástermék, illetve (ahogy hivatalosan fogalmaznak) az a forrása, azokhoz köthető.
A Nébih azért is tartja lényegesnek ezt a kérdéskört, mert szerinte egyértelmű, hogy a rossz szokásainkat felnőttkorban is visszük tovább, és akkor már csak jelentős erőfeszítések árán tudjuk megváltoztatni. A szakemberek szerint a helyes tudás átadásában a szülők mellett a pedagógusoknak is óriási szerepük van. Ezzel Dömölki Lívia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület élelmiszer-szakértője is egyetért. Szerinte is az oktatásnak van a legnagyobb szerepe a helyes ismeretek kialakításában.
– Én rendszeresen jártam korábban általános iskolákba, ahol a hatodik osztályosoknak tartottunk előadást a témában. A 12 éves gyerekek a legbefogadóbbak. Interaktív módon elmeséltük nekik, milyen élelmiszer milyen veszélyt rejthet. Ezt nagyon jó ötletnek tartom, sokat segíthet abban, hogy különbséget tudjanak tenni az élelmiszerek biztonságossága és az egészségre gyakorolt hatása között – húzta alá a Borsnak.