Aktuális

120 éve ültették villamosszékbe az ámokfutó mostohát

Munkatársunktól

Létrehozva: 2019.03.23.

Martha életét egy szánkóbaleset változtathatta meg örökre: az átlagos nőből betegesen féltékeny, érzelmileg labilis feleség lett, aki brutális kegyetlenséggel végzett nevelt lányával.

120 éve ültették villamosszékbe az ámokfutó mostohát

Majdnem napra pontosan százhúsz éve, 1899. március 20-án végezték ki Martha M. Place-t a New York-i Sing Sing börtönben. A nevelt lányának meggyilkolásáért halálra ítélt ötvenéves Martha volt az első nő, akin ezzel a módszerrel hajtották végre a legsúlyosabb ítéletet.

Martha Garretson 1849-ben született New Jersey-ben. Huszonhárom éves koráig átlagos embernek számított, de ekkor egy szánkóbaleset következtében olyan súlyos ütés érte a fejét, ami egész életére kihatott. A szakemberek szerint egy ilyen ütés akár a bűnözői karrier oka lehet, és Martha esetében is így történhetett. Az ütés után érzelmileg labilissá és kiszámíthatatlanná vált. Negyvennégy éves korában férjhez ment egy William Place nevű özvegyemberhez, akinek korábban a házvezetőnője volt. William pótanyát keresett kislányának, Idának. Martha kisebbségi komplexusokkal küzdött, ezért rendkívül féltékeny volt nevelt lányára. Nem akart vele osztozni a férjén.

Többször is megpróbált végezni a kislánnyal, de mindig megúszta a felelősségre vonást. Férje válni akart, és a nőben emiatt végleg eltört valami. William még magánnyomozót is felfogadott, hátha talál olyan bizonyítékot, ami miatt megindíthatja ellene a válópert. Ebben a hangulatban érkezett el 1898. február 7-e. A férj éppen munkába indult, amikor összeveszett a feleségével. Ida apja pártját fogta nevelőanyjával szemben. Marthának erre elborult az agya. Férje fényképelőhíváshoz használt vegyszereit öntötte a szerencsétlen lány arcába, és kihasználva szenvedését, fejszével ütni kezdte. Amikor összeesett, egy párnával megfojtotta. Munkából hazatérő férjét is fejszével fogadta, de – a koponyatörés ellenére – sikerült elmenekülnie magán kívül őrjöngő felesége elől, és hívni a rendőrséget. A nő magával is végezni akart: gázt engedett a szobába, de a rendőrök még időben érkeztek.

A kényszergyógykezelésre küldött Marthát a híres Sing Sing börtönbe szállították. A bíróságon ártatlannak vallotta magát, ő és védői is az elmebetegségre játszottak, de végül épelméjűnek találták. Martha kegyelmi kérvényét Theodore Roosevelt elnök utasította el. A nő többször is hisztériás rohamot kapott a rácsok mögött, de kivégzése napján a beszámolók szerint nyugodtan, kezében egy Bibliával ült a villamosszékbe. 

Egyet jelent a halálbüntetéssel

Bár Martha volt az első nő, aki villamosszékben halt meg, előtte már két nővel is ezzel a módszerrel végeztek volna. A sorozatgyilkos Lizzie Hallidayt végül elmegyógyintézetbe küldték, a férje megöléséért elítélt Maria Barbellát pedig szabadon engedték. Az 1890-ben bevezetett kivégzőeszköz alkalmazásának hátterében egy olyan társadalom állt, amely szerette volna összeegyeztetni az igazságszolgáltatást az emberiességgel, de a villamosszékben elszenvedett halál nem fájdalommentes. Alkalmazása egyre ritkább, de még ma is a halálbüntetés szinonimájának számít.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek