Aktuális

40 forint a házi szóda litere, a szikvíz viszont ízesebb

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.03.18.

<p>A legtöbb ember a boltban veszi a PET palackos szénsavas ásványvizet, mondván: olcsó és jó. No, de mi a helyzet a szódavízzel például?</p>

Forrás: iStock

Dúsított vagy telített?

A bolti ásványvizek is sok mindenben különböznek.

– A PET palackos, kupakos ásványvizek egyik legnagyobb problémája, hogy dúsítottak. Két milligramm szén-dioxid van bennük literenként. Ezzel szemben a szódavíz szénsavval telített, amihez minimum 2,2 milligramm szén-dioxidot tesznek literenként. Ezért van az, hogy utóbbi szinte saját magát csapolja ki, mivel van benne egyfajta túl- töltés. Ennek köszönhető, hogy a szódavíz első kortya is ugyanolyan szénsavas, mint az utolsó. Viszont aki rendszeresen iszik PET palackos ásványvizet, az tudja, hogy ott bizony 2–3 pohár után szinte teljesen elmegy az ereje – magyarázta a Borsnak Rajos István, a Rajos Kft. szikvízüzemének tulajdonosa.

A szakértő szerint a fröccsöt sem érdemes sima ásványvízből elkészíteni, mivel ezek általában lúgosak, míg a bor maga savas, tehát a kettő üti egymást. A sima víz semleges pH értékű, de ahogy megkapja a szén-dioxidot, vagyis a szénsavat, így már a szódavíz is savas állagú lesz. Így nem üti a két pH egymást, emiatt lesz olyan finom a rendes szódával készült fröccs.

80 forintra kijön a cserélhető szóda

Sokan, főleg az idősebbek még mindig a jól bevált szikvizet keresik és veszik is a mai napig. Nem véletlenül volt ez nagy divat a palackos vizek előtt, hiszen ízükben telje- sen eltérnek egymástól, de árban is vannak különbségek.

– Praktikusságát tekintve a házhoz szállított szikvíznél nincs jobb – kezdte Rajos. – Ehhez egyszer meg kell venni a göngyöleget, amiből egy 12 rekeszes körülbelül 5000 forint körül mozog. Ez onnantól kezdve csereszabatos, tehát ha baj van vele, akkor el kell vinni a szikvízkészítőhöz, aki kicseréli. Innentől kezdve házhoz is kérhetjük, de egyes boltokban is kicserélhetjük a tartályokat. A kiszállítás árától is függ, hogy mennyibe kerül a víz, de körülbelül 800 és 1000 forint közötti összegért mind a 12 darab tartályt egy telire lehet cserélni. Vagyis, 80–90 forint között mozog egy másfél literes szóda ára. Van, aki azt gondolja, hogy a boltban lehet kapni 60–70 forintért is, de azoknak vajmi kevés köze van az ásványvizekhez – magyarázta a szakértő. Nem kell attól sem megijedni, hogy a szódásüveg károsítaná a környezetet, ugyanis ezeket körülbelül 70–80 alkalommal lehet felhasználni. A régebbieket a cégek visszaveszik a vásárlóktól, ezeket pedig eljuttatják egy újrafelhasználással foglalkozó üzembe, ahol feldolgozzák.

Klórtalanítják, tisztítják az üzemit

Egyre több ember teszi le a voksát a házi szódagépek mellett, amelyek fajtától függően 15 ezer forinttól 30 ezer forintba is kerülhetnek. Ehhez a géphez patront is vásárolni kell, ebben van maga a szén-dioxid. A gép kezelése egyszerű: a palackot fel kell töltenünk friss, tiszta csapvízzel, majd mehet be a masinába. Ezután már csak be kell állítani, hogy milyen erősségű ásványvizet szeretnénk, és megvárni, míg elkészül. Egy patronból körülbelül 60–80 liter szódát készíthetünk, ami attól függ, hogy mennyire buborékosra csináljuk a vizet. Egy patron ára 2500–3000 forint körül mozog, így ezzel a módszerrel körülbelül 40 forintba kerül egy liter szódavíz.

– Egy házi szódagép sosem fog tudni olyan minőségű szódát előállítani, mint a korszerűen felszerelt szikvízüzemek. Az igaz, hogy mindkét esetben csapvízből készül a szikvíz, de például mi az üzemben először megtisztítjuk, klórtalanítjuk a vizet. Erre nem is lenne feltétlenül szükség, mivel szerencsére hazánkban nagyon jó a víz minősége, tehát az otthoni csapvíz is tökéletesen fogyasztható – mondta Rajos.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek