A görkoris, gyalogos, a kerékpáros tartsa be a KRESZ-t, az autós figyeljen rájuk! Nem lehet elégszer beszélni ezekről a dolgokról.
Forrás: iStock
A tavasz érkeztével jelentősen megváltozik a közlekedés. Előkerülnek azok az autók, melyek téli álmot aludtak, megjelennek a forgalomban a motorosok, kerékpárosok, a motoros és sima rollerek, de még a görkorisok is. A közlekedési szabályok szerint utóbbiak gyalogosnak számítanak, így a rájuk vonatkozó szabályokat kell betartani. Ezzel kapcsolatban a Balesetmegelőzés összeállított néhány jótanácsot, melyeket érdemes a közlekedőknek megfogadni.
– Fontos, hogy akár rollerrel, akár görkorcsolyával közlekednek, megfelelő védőfelszerelésben – könyök- és térdvédő, bukósisak – tegyék, mert azok komoly sérülésektől óvhatnak meg.
– A gyalogosok is közlekedjenek felelősségteljesen. Komoly balesetveszély- forrás, ha a gyalogosan – akár sporteszközzel – közlekedő nem a kijelölt gyalogos átkelőhely fokozott védelmében próbál átkelni az úttesten. Fontos, hogy amennyiben a közelben „zebra” található, ott keljen át.
– Jelentős veszélyforrást jelenthet, ha a gyalogosok mobiltelefonjaikat nyomkodva, fülhallgatóval zenét hallgatva közlekednek, figyelmetlenül lépnek le az úttestre.
– Az úttesten átkelés során mind a gyalogos, mind a járművezető keresse a másikkal a szemkontaktust, mely segít, hogy a közlekedés résztvevői megismerjék egymás szándékát a közlekedésben.
– A gyalogosoknak elsősorban a járdán kell közlekedniük, ahol pedig nincsen járda, ott a leállósávot, az útpadkát vagy a kerékpárutat igénybe véve kell, hogy haladjanak. Ha az úton egyik sincsen – vagy az a gyalogos közlekedésre alkalmatlan –, akkor lakott területen lehetőleg a menetirány szerinti bal oldalon, lakott területen kívül mindig a bal oldalon, a járműforgalommal szemben közlekedjenek az úttesten.
– A gyalogosok sokat tehetnek azért, hogy ne váljanak közúti balesetek sérültjévé, áldozatává.
– A kerékpárosoknak is érdemes kiemelten figyelniük, mivel az autósok már elszoktak a kétkerekűek jelenlététől, így a visszarázódás során veszélyesebb a forgalom.
– Bringával mindig a kerékpárúton, sávban haladjon, ennek hiányában az út jobb szélén. Sajnos sok kerékpárosnál látható, hogy öntudatosan a megengedett egyméteres határ belső szélén tekernek, de ezzel inkább csak saját magukat hozzák veszélyes helyzetbe.
– A kerékpárosokra is vonatkoznak a KRESZ szabályai, a piros lámpa nem csak az autósoknak szól, ahogy a közlekedési táblák utasításai sem. A stop, az elsőbbségadás kötelező, rájuk is érvényesek.