Elöltöltőset vagy felültöltőset vegyünk? Melyik a legmegfelelőbb, a legenergiatakarékosabb mosógép? Kell minden plusz kényelmi funkció? A Bors segít a választásban.
Forrás: iStock
A mosógépvásárlás nem kis stresszel jár és mindig nyűg, hisz nem tárcakímélő programról van szó.
Rengeteg új technológia és funkció segíti a kényelmünket, inverteres motor, szőrtelenítő funkció, de vajon szükségünk is van minderre? Ha pedig megvan a gép, hogyan óvjuk meg?
Mérjük le a helyét!
Vásárlás előtt a legfontosabb: pontosan mérjük meg, mekkora helyre tesszük majd a gépet. Érdemes 15 centimétert hagyni hátul a csöveknek, és mindkét oldalon 2,5 centit.
Az elöltöltős gépeknek ki kell nyitnunk az ajtaját és el kell férnünk, hogy belepakoljunk. A felültöltős változatot nem lehet polc alá helyezni, mert kényelmetlen lesz a ruhatöltés.
Gondolkodjunk előre: csak magunknak mosunk vagy már családnak, ugyanis nem mindegy, hogy naponta csak egyszer indítjuk be a gépet vagy négyszer.
Energiacímke: A+++ a legjobb
Ma már szinte kizárólag energia- és víztakarékos gépeket gyártanak. Ezzel könnyítik a munkánkat és a számlánkon is több pénz marad. Jelenleg az A+++ jelölésű gép a legjobb, de minél zöldebb a szín a besoroláson, annál jobb a minőség.
Mekkora a dob?
Kapható 5 és 8 kiló teherbírású gépeket is, de sosem szabad telerakni. Az 5 kilósnál az általános ruhatöltet 4-4,5 kiló száraz ruha, ezt próbáljuk betartani, mert ha túlterheljük, a masina idő előtt tönkremehet.
– Úgy védhetjük legjobban mosógépünket, ha csak a terhelésnek megfelelő mennyiségű ruhát teszünk bele, többet sose. Ha nem tartjuk be ezt, eltörhetnek a belső részek vagy a dob oválissá válhat – figyelmeztet Novák Péter mosógépszerelő.
Forgódob a tengelyen
A mosógép működéséhez szükséges az ékszíj, ami hajtja, forgatja a dobot. Gyakran sérülhet, mert folyamatosan használatban van, különösen mindennapi mosásnál. Egy beakadt ruha elszakíthatja, vagy ha csak egyszerűen elkopott, már nem olyan erős, gyengébben forgatja a dobot.
Kaphatók már ékszíj nélküli készülékek, ezekben egyenesen a tengelyre van építve a forgódob, sokkal halkabbak és kevesebb energiát fogyasztanak, ezért érdemes ilyet választani.
Centrifuga
Nem elhanyagolható a centrifuga fordulatszáma a tartósság szempontjából. Szerencsére nincs nagy különbség az 1200-as és az 1400-as fordulat között. Amire figyelni kell, hogy minél nagyobb fordulatszámon engedjük mosni a gépet, annál jobban gyűri a ruhákat és így természetesen többet kell majd vasalnunk.
Inverteres motor
Kevésbé melegszik fel ez a fajta motor, mert nem tartalmaz szénkeféket. Sokkal hosszabb az élettartama, csendesebb, és a gyártók akár tíz év garanciát vállalnak a motorra. Persze ezt rengeteg dolog befolyásolhatja: a nem rendeltetésszerű használat, a túlterhelés, de gyakran csupán az, ha csak egy-egy ruhadarabot mosunk.
Szőrtelenítő kell?
A kisállattartók tudják: sosem lehet eléggé kimosni a textíliákat ahhoz, hogy ne maradjon rajtuk állatszőr. Bár gyakran feltüntetik a mosógépeken az erre vonatkozó külön programot, nem valószínű, hogy teljesen eltüntethetők a szálak. Ám erre tuti tipp, ha az előmosás után kétszer öblítjük a ruhát, mindjárt jobb lesz a helyzet.
Ha sokáig szeretnénk használni mosógépünket, fontos, hogy védjük a vízkő ellen. Novák Péter szerint évente egyszer-kétszer az ecettel átmosás csodákra képes, és még vegyszerrel sem szennyeztük a környezetünket.
Tudta?
A mosógép alapgondolata – egy népi történet szerint – egy lusta matrózról szól. Nem akarta kézzel kimosni az aznapi szennyesét, így csak hanyagul belógatta a nadrágját a vízbe, nagyon közel a hajócsavarhoz. Kiemelve a ruháját azt látta, hogy sokkal tisztább lett. A mosógép alapelve, hogy a hajócsavarhoz hasonlóan keveri a vizet.