<p>Pompásabb csillagos égben gyönyörködhetnek a Somogy megyei Bárdudvarnokon annak köszönhetően, hogy egy teljes kutatócsoport dolgozik a fényszennyezés csökkentésén. Persze nem ez volt az elsődleges cél.</p>
Az éjszakai közvilágítással kapcsolatban általában megoszlanak a vélemények. Pozitív hatását elsősorban a közbiztonságban látják, ugyanakkor az élőlényekre káros hatással van. Felborulhatnak ragadozó–zsákmány kapcsolatok, és az éjszakai életet élô fajok növekvő mértékben veszíthetnek életterükből.
A szentjánosbogarak szaporodását például teljesen ellehetetlenítheti a fényszennyezés. De egész éjszaka trillázó hím feketerigót is sokan hallottak már lakott területen: a madarat teljesen megzavarja az éjszakai fényár. És akkor az emberről még nem is beszéltünk.
– Egyre több nemzetközi felmérés igazolja, hogy a hideg fehér világítás növeli egyes megbetegedések kockázatát. Nem véletlen, hogy a laptopok, mobiltelefonok egy részénél már alapbeállítás, hogy napnyugta után melegebb tónusúra vált a kijelző fénye – mondta a Borsnak prof. dr. Kolláth Zoltán. – A szemünkre és azon keresztül a melatonin hormon termelődésére is hatással van a fény, ami a belső óránkat is szabályozza. Mivel a melatonin csak sötétben termelődik, leegyszerűsítve ez annyit jelent: ha túl sok vagy nem megfelelő minőségű a fény, egyszerűen megzavarodik a belső óránk – tette hozzá a somogyi Bárdudvarnokon zajló projekt szakmai vezetője.
Mivel a fény „előállítása” egyre olcsóbb, a fényszennyezés évente 5-10 százalékkal növekszik, ezzel együtt pedig a kibocsátott fényben egyre több a kék komponens, ami káros a környezetre. Emiatt a fővárosi Eötvös Loránd Tudományegyetem és az E.ON egy közös kísérletbe kezdett 2017 szeptemberében, amiben arra keresik a választ, hogyan csökkentsék a fényszennyezést.
Bárdudvarnokon ennek égisze alatt meleg fehér fényre cserélték a közvilágításban a korábbi hideg, kékes fényt, éjszaka mostanra pedig már borostyánszínben világítanak a lámpák az utcákon. És a bűnmegelőzés sem szenved csorbát: a községben többen jelezték, sokkal jobban látnak éjszaka a fénycsere után, így nagyobb biztonságban is érzik magukat.