<p><strong>Márciustól májusig, lomb- és fenyőerdőben, ligeterdőben, újabban gyakran kéregmulcson is fellelhető már. Lassan találkozhatunk vele a piacokon vagy néha a bevásárlóközpontok polcain. Magas víztartalma miatt hamar romlik, ezért gyorsan fogyasszuk el vagy tartósítsuk szárítással, fagyasztással.</strong></p>
AZ AGYAGOS TALAJT KEDVELI
Az ízletes kucsmagomba népies neve: illatos kucsmagomba. Kora tavasszal terem, április közepétől júniusig. Enyhe tavaszban már márciusban előjöhet. Lombos erdő szélén, ligetes helyen, réteken, patakparton, kertekben, agyagos televénytalajon találjuk. Magyarországon csak néhány vidéken gyakori, de egyes helyeken tömegesen fordul elő. A szabadban, kertben több-kevesebb sikerrel megtelepíthető. Állítólag bizonyos kucsmagombák kedvelik a valamikor felégetett, hamvas termőhelyeket. Enyhén lisztszagú, igen kellemes ízű.
Gasztro magazin kéthetente kedden a Borsban - keresse az újságárusnál!
Olvasson kényelmesen: fizessen elő a Borsra!
TÖRÉKENYEK,VIGYÁZZUNKRÁJUK!
A kucsmagombák általában nedvdúsak, viaszszerűek, igen törékenyek. Ezért nehezen kezelhetők, gyorsan romlanak, befülledésre hajlamosak. A termőtesteket a talajból óvatosan, a tönknél fogva csavarjuk ki, majd a földdel szennyezett részt vágjuk le. Lehetséges a termőtestek tőből való kivágása is, a tönkmaradványok így tovább nőhetnek. Ezeket a gombákat is legjobb kosárba gyűjteni. Sokat ne rakjunk egymásra, mert összetörnek.
TIPPEK GOMBASZEDÉSHEZ
* Általános szabály, hogy a vadon termett-szedett gombát mindig meg kell mutatni szakembernek!
* Kiváló gombászcsoportok vannak a közösségi oldalakon is, amelyektől sokat lehet tanulni.
* Lehetőleg csak az ehető vagy annak vélt gombát szedjük le, és ne tapossuk le a többi fajt, hiszen azok is hozzátartoznak az erdőhöz, annak szerves részei.
A teljes cikket keresse a Gasztro Magazinban!