Aktuális

Így lehet füstös hús nélkül is a bableves - tanulja el a mesterszakácsok trükkjeit!

Bors

Létrehozva: 2019.03.02.

Nincs is jobb szombaton egy ízes, laktató bablevesnél (aztán jöhet a palacsinta). Ki erre, ki arra esküszik – de mégis mi a titka?

Buday Péter:Szalonna is kell! 

A neves szakács imádja megszórni a tetejét szalonnával.

– A füstölt ízt a füstölt paprikával csempészem bele a finom bablevesbe. A babot előző nap este beáztatom, és csak másnap készítem el az ebédet.

– A hagymát apróra vágom, valamennyi zellert lereszelek, és egy kis zsiradékon megpirítom. Teszek mellé kis kockára vágott paprikát, paradicsomot, és szeletelt fokhagymát is. Erre jöhet a beáztatott bab, só, bors és a babérlevél, ezt összepárolom. Megszórom még füstölt pirospaprikával és felöntöm vízzel. Amikor már majdnem készen van a bab, beleteszem a sárgarépát, fehérrépát, zellert. Ha megpuhult minden, akkor rakok bele csipetkét, de ízlés szerint szórhatunk bele árpagyöngyöt is. Tálalni szigorúan csak tejföllel szoktam, ez elmaradhatatlan!

Szendrei Bence:Sült savanyú káposztával

A bablevest nem kell nagyon túlgondolni, úgy jó, ahogy van – vallja a séf.

– Én általában a kisebb szemű fehér babból szoktam a levest készíteni, de mindegyikből nagyon finom. Szeretem, ha jó füstös, de húst nem teszek bele. Az ízt a füstölt húsok csontjával érem el, ezeket főzöm bele a levesbe. Az egész elkészítése nagyon egyszerű: felteszem a babot főni, teszek bele jó sok fokhagymát, hozzáadom a füstölt csontokat.

– Tehát ez egyfajta hús nélküli, jó sok babos leves, zöldséget sem nagyon szoktam bele tenni. Ha különlegesebbre vágyom, akkor a végén a csontokat kiveszem, és összeturmixolom az egészet egyfajta krémlevesre. Tálaláskor még megbolondítom egy kis sült savanyú káposztával, amit csak zsírban pirítok meg, és ezt teszem a levesbe, de a kolbászcsipsz is isteni. Utóbbinál a kolbászkarikákat kell serpenyőben, kis lángon, nagy odafigyeléssel megpirítani, és már mehet is a tányérba!

Schobert Norbi:Kacsazsírral

A babnak elég jelentős a szénhidráttartalma, ezért diéta alatt mindenképpen mértékletesen kell enni.

– Azt kell még tudni a babokról, hogy mindegyik tartalmaz egy olyan enzimet, ami nem igazán jó a szervezetnek – kezdte a fitneszguru.

– Ez azt jelenti, hogy ha nincs eléggé megfőzve, akkor jön a puffadás, és egyéb kellemetlen tünet. A babot krémesre kell főzni, így elkerülhetjük a panaszokat, de ilyenkor maradéktalanul hasznosul benne az összes szénhidrát, tehát hizlal. A legjobb, ha sok zöldséggel és kevesebb babbal készítjük a levest, ahogy én csinálom. Először kacsazsíron megpirítom a finomra vágott vöröshagymát és fokhagymát, majd erre teszem a feldarabolt zellert, karalábét, sárgarépát és fehérrépát. Ezeket is hagyom, hogy egy kicsit piruljanak, aztán jöhet rá a só, bors és a fűszerpaprika. Feltöltöm vízzel, és majd csak ebbe teszem bele az áztatott babot. Ha már megpuhultak a zöldségek, akkor teszek bele rizsszemtésztát, ami szénhidrátcsökkentett, így nem hizlal. Mehet még a levesbe tárkony, és egy pici ecet is. Tálaláskor teszek rá tejfölt is. Ezt ritkábban esszük, de szeretjük.

Jókai-bableves csülökkel

Ez elkészítésében nem sokban különbözik a többi bablevestől, viszont kicsivel több előkészületet igényel. A bab beáztatása mellett a csülköt is érdemes körülbelül egy-másfél liter vízben jó puhára főzni, így könnyebb lesz vele másnap dolgozni. A főzőlevet ne öntsük ki! A húsból kioldódott és a víz tetején összegyűlt zsírral kezdjük el pirítani a hagymát és a hozzávalókat, ez plusz- ízt ad az ételnek. Mennyei lesz, és elfelejtheti a leveskockát!

Só nélkül!

Ha sós vízbe áztatjuk a babot, akkor egyenetlenül fog puhulni, dagadni, ezért csak a főzéskor, de annak is csak a közepe-vége felé érdemes sózni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek