Aktuális

Íme a tudományos magyarázat - ezért mosolygunk, ha kisüt a nap

Bors

Létrehozva: 2019.03.24.

<p>Ha nem is tudjuk pontosan, mitől van, de a tavaszi első napsugarak a zord téli hónapok után mosolyt csalnak az arcokra. Eláruljuk, mi a tudományos magyarázat...</p>

Íme a tudományos magyarázat - ezért mosolygunk, ha kisüt a nap

Ősi hiedelmek

A napkultusz ősidők óta jelen van az embe­rek életében. Az ókori rómaiak számos betegsége „írtak fel” napkúrát, az ókori egyiptomiak pedig kopaszra nyírták gyerekeiket, mert hitték, a napsugarak erősebbé teszik a koponyát. Egyes keleti kultúrák tana szerint a napfényből ki lehet nyerni az életben maradáshoz szükséges összes energiát.

Gyógyító napsugarak

A napfény hatására D-vitamin termelődik a bőrünkben, amire a szervezetünk minden szövetének szüksége van. Bizonyított, hogy D-vitaminnal gyógyítható a veseelégtelenség, a pikkelysömör és a csontritkulás, s fontos szerepe van az anyagcserében.

Napfényben a nyílt sebek gyorsabban gyógyulnak, ugyanis hatására a baktériumok elpusztulnak. A napon eltöltött időnek hála felgyorsul a szervezet méregtelenítése is, gondoljunk csak az izzadásra, ami a káros anyagoktól és a fölösle­ges víztől is meg­sza­badít! 

A léleknek is jót tesz

A fénysugárzás hatására megindul a boldogsághormonok kiválasztása. Nem véletlen, hogy nyáron derűsebbnek érezzük magunkat, mint télen: januárban a napsütéses órák száma átlagosan hét, júniusban ennek a kétszerese!

Statisztikai adatok szerint nyáron jelentősen kevesebb öngyilkosság történik, mint a többi évszakban.

Árt a túl sok, de a túl kevés is

A megfelelő D-vitamin-termeléshez napi 15–20 percet kell érnie a napnak a kezünket és az arcunkat. – A magyarok télen jellemzően D-vitamin-hiányosak, ezt érdemes tablettával pótolnunk – szögezte le dr. Pellion Szilvia bőrgyógyász. A szakértő arra figyelmeztet, hogy nyáron 11–15 óra közötti időszakban kerüljük a közvetlen napsugárzást, ugyanis ilyenkor a legmagasabb az UVB-sugárzás, ami napégést okoz és növeli a bőrdaganatok kialakulásának esélyét!

– Télen nincs ilyen megkötés, ám ha például síelni megyünk, ebben az időszakban is szükséges fényvédő krémet használni – mondta a szakértő. Egyes bőrbetegségek, valamint láz és gyulladásos megbetegedés esetén is kerülnünk kell a napfényt.

– Fontos, hogy a napfény teljes kerülése is árthat. A D-vitamin jelentős hiánya rákbetegség kialakulásához is vezethet – hangsúlyozta.

Mesterségesen 

Léteznek speciális lámpák, amelyek depressziót, szívproblémát és bőrbetegségeket gyógyítanak. A modern szoláriumok is egyre kevesebb káros sugarat bocsátanak ki, de nem helyettesítik a napozást. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek