Aktuális

Jobb a szervezetnek a téli órajárás

B. B. A.

Létrehozva: 2019.03.28.

Érvek és ellenérvek csatája lesz a következő két év, már ami az óraátállítás eltörlését illeti, ugyanis dönteni kell: téli vagy nyári időszámítással éljük tovább az életünket.

Forrás: iStock

Kedden milliók lélegezhettek fel: még két év, és vége az óraátállítással járó macerának és megpróbáltatásoknak. Megírtuk: az Európai Parlament megszavazta, hogy szűnjön meg 2021-től a téli–nyári időszámítás.
Már csak azt kell eldönteniük a tagállamoknak, melyik időszámítás maradjon náluk. Azokban az uniós országokban, amelyek a nyári mellett döntenek, 2021 márciusának utolsó hétvégéjén állítják utoljára át – vagyis előre – az órákat. Ahol pedig a télit állandósítják, ott 2021 októberének végén tekernek legutoljára: vissza egy órát.

Zavar nem lehet

Ugyanakkor mindebből következik egy további, szintén nemzetállami szinten eldöntendő kérdés: vajon maradjunk-e abban az időzónában, amiben most vagyunk, azaz a közép-európaiban? Ez a magyarok esetében most azt jelenti, hogy ugyanannyit mutat az óránk, mint – egyebek közt – az osztrákoké, a lengyeleké, a németeké, a franciáké, az olaszoké vagy a spanyoloké.

Ám a ro­mánoknál vagy a görögöknél egy órával előrébb jár az idő hozzánk képest, a briteknél meg egy órával fiatalabb. Ha az Európai Bizottság úgy látja, hogy az egyes tagállamok saját elképzelései fennakadást okoznak az egységes uniós piac működésében, akkor javasolhat egy legfeljebb egyéves halasztást.

Rossz időzónában?

A magyarok kétharmada szerint a nyári időszámítást kellene megtartani, mert akkor este to­vább van világos – derült ki a Publicus Intézet közvélemény-kutatásából. Herman Gábor telekommunikációs mérnök szerint, aki nyolc éve foglalkozik a témával, ennél jóval bonyolultabb ez a kérdés.

– Véleményem szerint a legjobb megoldás az lett volna, ha átlépünk másik időzónába, de marad az óraátállítás – mondta a Borsnak. – A közép-európai időzónába legnyugatabbra Spanyolország, legkeletebbre Lengyelország, Szlovákia, hazánk és a délszláv államok tartoznak. Magyarországnak ugyanakkor szerintem leginkább a kelet-európai időzóna felelne meg, amiben Románia, Görögország és Ukrajna is van jelenleg.

Túl sok világosság

Ha a jelenlegi nyári időszámítás állandósul Magyarországon, azzal minimális rezsimegtakarítást is elérhetünk. 

A téli az eredeti

Vágyak ide vagy oda, Magyarországon a téli időszámítás az „eredeti”, ez csillagászati tényeken alapul. A többi között emiatt gondolja úgy a Magyar Alvásszövetség, hogy a téli mellett kellene dönteni. Dr. Vida Zsuzsa neurológus, szomnológus, a szövetség szakmai el­nö­ke tavaly ősszel úgy nyi­lat­kozott a Borsnak: tu­­do­mányos érvekkel is alátámasztható, hogy a téli órajárás jobb hatással van a szervezetünkre. 

– Az átállás pedig megterhelő, felborul az ember bioritmusa, alvási nehézségeket okozhat. És bizonyítható az is, hogy az óraátállítás utáni egy-két hétben a közúti balesetek száma is megnő – fejtette ki Vida Zsuzsa. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek