Aktuális

Kenyérsütés: Spricceljünk vizet a tésztára, hogy nagyobbra nőjön

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.03.09.

A puha, lyukacsos bél és a ropogós héj elengedhetetlen, ha jó kenyérről beszélünk. Egy dolog kell ahhoz, hogy lekörözze a szomszédét: türelem.

A sütőben is bízhatunk

Egy kezdő háziasszonynak nem szabad rögtön a közepébe vágni, a kenyér sütését apránként kell megtanulni. Az ország legjobb pékjének megválasztott Szabadfi Szabolcs szerint igazi türelemjáték a jó kenyér.

Tudta?

A kész kenyér tud zenélni! Miután kivettük a melegből, spricceljük le a forró veknit vízzel. Ilyenkor a héj gyorsabban hűl a bélnél, ezért elkezd ropogni, cserepesedni.

– Először mindig az alapokat kell megtanulnunk, aztán léphetünk majd szinteket, és próbálhatunk másfajta liszteket is – magyarázta a szakértő. – Meg kell tanulnunk a dagasztást, a hajtogatást, sőt még a formázást is – fejtegette. De vajon a pár tízezer forintért vásárolható sü­tők mennyire hatásosak?

– Nem kell tőlük megijedni, ugyanolyan jó munkát végeznek, mintha kézzel csinálnánk. Fontos, hogy tudjuk, mi került a tésztába, így tényleg a magunkénak érezhetjük a vég­eredményt. 

Ujjpróbával teszteljen!

A legegyszerűbb módja, hogy megtudjuk, hogy a kenyerünk hogy áll a dagasztásnál, az ujjpróba. Eszerint, ha megnyomjuk a tésztát és a lyuk benne marad, akkor már túlkelt. Ha az ujjunk nyoma szépen lassan jön vissza, akkor pont jó, viszont ha gyorsan tűnik el a nyomás helye, akkor még keletlen.

A só megöli a baktériumot

Az első próbálkozásnál érdemes az élesztős kenyérrel belevágni, mivel ez sokkal könnyebb, mint a kovászos. Utóbbi elkészítése külön procedúra. 

– Először langyos vízben fel kell futtatni az élesztőt. Ezt szaknyelven szuszpendálásnak hívják. Erre kell ráönteni a lisztet, majd csak ennek a tetejére szabad tenni a sót. Ha a só találkozik az élesztő­vel, akkor az meg­öli a baktériumokat – figyelmeztet Szabadfi Szabolcs.

Vágással csalhatunk

Vágással csalhatunk Ha keletlen a kenyér, akkor a sütés előtt mélyebben kell megvágni, hogy nagyobb felületen nyíljon majd szét. Ha nagyon megkelt, akkor kisebb vágásokat kell ejteni, mert a tésztának már nem lesz ereje igazán megdagadni.

– Ha elkezdjük dagasztani, már nincs mitől félni, nyugodtan keveredhetnek a hozzávalók. Ezek az első lé­pé­sek. A kézzel dagasztásra legalább 20 percet kell szán­ni. Ezután jön a pihentetés, szigorúan letakarva! Ha ezt kihagyjuk, bőrösödni fog a tészta, tehát megszárad a külseje, emiatt nem tud majd dagadni. Körülbelül egy órára tegyük félre, majd nyomkodjuk ki belőle a levegőt, és jöhet a formázás. Ezt a formát kell majd egy kilisztezett kelesztőtálba tenni, amiből többféle létezik. A kelesztés körülbelül 45 percig tart. Eközben fel kell fűteni a sütőt, hogy a pékárut már a forró sütőbe kerüljön. A legjobb, ha egy vaslapot teszünk a középső polcra, és erre borítjuk rá a kenyeret. Ilyenkor még egy kicsit le kell spriccelni vízzel, hogy gőzt kapjon, így még jobban meg tud nőni a sütés közben. Először 250 fokon körülbelül 20 percig kell sütni, majd még további 25–30 percig 220 fokon – tanácsolta Szabolcs.

Macerás a kovászos

Macerás a kovászos A kovász lisztből és vízből áll. Ha azonos mennyiségben keverjük össze, és néhány órán vagy napon át állni hagyjuk, elkezd buborékozni. A mikroorganizmusok által szén-dioxid termelődik, ennek köszönhetően nő meg majd a kenyér akár tripla méretűre. A fehér lisztes kovászos kenyér esetében először a lisztet és a vizet kell összedagasztani. Ekkor még nem kell hozzáadni sem a kovászt, sem a sót. Várni kell vele félórát, majd csak utána keverjük hozzá a kovászt. Ha ezt alaposan eldolgoztuk, akkor jöhet a só. Dagasszuk készre, majd ugyanúgy takarjuk le a tésztát, de harminc perc múlva meg kell hajtogatni, amit háromszor ismételjünk meg. Újabb egy óra pihentetés után formázhatjuk. Aztán 3–4 óra kelés, és mehet a sütőbe.

Játsszunk a szénhidráttal! 

Schobert Norbi a szénhidrátcsökkentett kenyerek híve, de szerinte nyugodtan fogyaszthatjuk ezeket a péktermékeket, nem kell tartani tôlük. 

– A fogyókúrázók tévedésben vannak, ha azt hiszik, hogy a teljes kiőrlésűvel fogyni lehet. Ez közel ugyanannyi szénhidrátot tartalmaz, mint a rendes kenyér. Az igaz, hogy kicsivel lassabban szívódik fel, de felszívódik. Legyünk résen, mert egyes termékek csak 30 százalékkal kevesebb szénhidrátot tartalmaznak. Az Update kenyerekben 50 százalékos a csökkentés, de vannak olyan termékeink is, amelyekben 90 százalék – magyarázta a fitneszguru, majd hozzátette, hogy a kenyér ön­magában nem egy ördögtől való dolog. Aki egészséges, nincs semmilyen betegsége, és fogyókúrázni sem akar, az nyugodtan fo­gyaszthatja. – A gluténmentes őrület sem egészséges, ha egyébként a szervezetünknek nincs baja ezzel az anyaggal. Együnk változatosan – ezt a kenyereknél is megtehetjük, hiszen már rengeteg fajtája van –, akkor biztosan nem lesz problémánk a súlyunkkal és az egészségünkkel sem.

Szikkadtból újat süthet

Szikkadtból újat süthet A már régebbi, kiszáradt kenyeret nem kell egyből kidobni. Tegye folyó víz alá, aztán a sütőben süssön rá egy keveset. A víz és a hő miatt olyan lesz a pékáru, mintha éppen most vásárolta volna meg.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek