Aktuális

Már kevés áram is ölhet a fürdőkádban

B. B. A.

Létrehozva: 2019.03.22.

Ön is úgy kapcsol ki legjobban fürdés közben, ha kedvenc zenéit hallgatja? Ha ezt a mobiljával teszi, miközben az töltőre van dugva, többet ne tegye! Kiderítettük, hogy miért.

Már kevés áram is ölhet a fürdőkádban

Ócska volt a töltő

Egy 14 éves lány életébe került a minap, hogy a töltőbe du­gott telefonja, ami a kád szélén volt, beleesett a vízbe. Az oroszországi Csebokszáriban élő tini, miután a készülék a vízbe pottyant, elvesztette az eszméletét, valószínűleg áram­ütés miatt, majd megfulladt a vízben. 2017-ben egy szintén 14 éves gyerek halt meg Új-Mexikóban, miután a kádban feküdve  vizes kézzel ért a telefonjához, aminek ócska töltője éppen be volt dugva. A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy ne tegye senki víz közelébe az áram alatt lévő eszközöket, és ez a mobiltelefonokra is vonatkozik.

Ne vegyünk gagyit!

A Borsnak nyilatkozó Tuboly László villamosmérnök, hang­mér­nök szerint ezek az esetek azért is történhettek meg, mert Oroszországban és Mexikóban is más az érintésvédelmi szabályzat, mint nálunk. Ott még fokozottabb a veszély.

– Ma­gyar­­országon akkor fordulhat elő ilyen, ha nem gyári töltőt hasz­nál az ember, hanem valami tá­vol-keleti, utángyártott vackot. Ezt nem ajánlom senkinek – fi­gyelmezteti a Borsot a szakember. Arra is felhívja a figyelmet, nemcsak a víz közelébe nem sza­bad áram alatt lévő eszközö­ket tartani – értelemszerűen haj­szárítót, hajvasalót sem –, hanem eleve a fürdőszobában kerülje el mindenki ezeknek az eszközöknek a használatát. – Nem oda vannak ugyanis kitalálva. A töltőbe dugott mobil is száraz környezetben használandó. Nedves környezetben teljesen másként működhetnek, akár életveszélyesek is lehetnek – magyarázza Tuboly László.

20–30 volt már elég

Ha egy töltőt bedugunk a fali konnektorba és az USB-n keresztül megkapja a telefon az 5 voltot, szinte lehetetlen, hogy bármilyen kis kellemetlenséget okozzon. Az úgynevezett fekete, illetve szürke importból, jellemzően a Távol-Keletről származó töltők viszont nem felelnek meg az európai érintésvédelmi szabványnak.

– Ott simán lehet úgynevezett fázisszivárgás: az USB-n megjelenik egy olyan feszült­-ség, ami száraz környezetben nem okoz problémát, maximum annyit, hogy a csukló belső vékony bőrénél vagy a száj széléhez érintve érzékelhető egy kis csípés. Amikor azonban az ember vizes környezetben van, nedves a bőre, körülbelül százszor érzékenyebb az áramütésre. 150 voltos áramütéskor száraz környezetben csak maximum megijedünk, de 99 százalék, hogy túléljük. Ha viszont egy 20–30 voltos áramot belevezetnek a fürdőkádba, körülbelül 4–5 másodperc múlva halott az ember, a kialakult áramerősség miatt – mondja Tuboly László a Borsnak. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek