Aktuális

Megoldja a szerelőgondot a biztosítás

P. Zs.

Létrehozva: 2019.03.01.

Ami elromolhat, az el is romlik – szól  Murphy törvénye, és ráadásul egy háztartásban mindig csőstül jön a baj. Ha gyors segítség kellene, és nincs bejáratott szerelőnk, nagy bajba kerülhetünk. De ki segít, ha csöpög a csap?

Megoldja a szerelőgondot a biztosítás

Forrás: iStock

„Megbízható szerelőt keresek, aki gyorsan tudna segíteni!” – olvashatjuk szinte naponta a Facebookon, s a legtöbbször sikerül is hamar találni valakit. Manapság gyakorlatilag ez az egyetlen módja, hogy gyorsan találjunk megoldást.

A saját bőrünkön érezzük: ha nincs ismerős szerelő, fél napunk is rámehet, hogy találjunk egy szakembert. Pedig, amikor ömlik a víz csőtörés miatt, vagy kiolvad a hűtő, mert nincs áram, akkor mindennél fontosabb a gyorsaság.

Ritka és drága holló

– A tél előtt szerettük volna átnézetni a konvektorokat, ám a legnagyobb meglepetésünkre a baráti ajánlás sem jött be. A szerelő egyszerűen közölte: semmi esetre sem mozdul ki a kerületéből, épp elég munkája van így is.

Elképedtünk – mondta szomorúan a Borsnak a budapesti Kriszta, aki végül nem is talált konvektorost, az átnézést egy nem szakképzett ismerős csinálta meg nekik.
A szakemberek szerint éppen itt van a kutya elásva: a hozzá nem értés, a kókler munka ugyanis több kárt tud okozni, mint hasznot. A helyzetet az sem könnyíti meg, hogy lasszóval kell fogni a szerelőket, akikből az elmúlt években egyre kevesebb lett, ezzel egyenesen arányosan pedig a munkadíjak is emelkedtek. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének jelentéséből kiderül: a tavalyi szakmunkásbér változása 15–25 százalék között volt, erre az évre pedig további 15–17 százalék béremelkedésre számítanak a szakmában.

– El kell fogadni, hogy körülbelül 20 ezer szakmunkás hiányzik az építőiparból, így a jó szakemberre várni kell. Az már nem működik, hogy három nappal a fűtési szezon kezdete előtt leakasztunk egy szerelőt, már június-júliusban el kell kezdeni keresni, hogy szeptemberre megtaláljuk az „igazit”. A fodrásztól sem várjuk el, hogy egy héten belül tudjon fogadni – mondta a Borsnak Koji László, a szövetség elnöke.

Tesztelje a szerelőt!

A felmérések szerint a legtöbb a csőtörés és a dugulás, ilyen sürgős problémához riasztják a szakikat a leggyakrabban. Ezen kívül a szezonalitás is alakítja a szerelők keresettségét. Télen a gázosok, nyáron a klímások, a viharok miatt a tetőfedők a legkapósabbak. A szakértő szerint, ha ilyenkor figyelünk, sikerrel tudunk találni megfelelő szakembert.

– Az éves karbantartásoknál tudunk a legkönnyebben letesztelni egy szerelőt, hogy aztán később, ha sürgősen javítani kell, legyen kihez fordulni. Nem feltétlenül tartom jónak a barátok, ismerősök ajánlását, abból ugyanis legtöbbször épp a szakértelem ellenőrzése marad ki, ami viszont nagyon fontos lenne. Jó lehet még, ha egy elromlott eszköz gyártójával vesszük fel a kapcsolatot, hogy ők ajánljanak szakembert – magyarázta a Borsnak Illés Zoltán, a Gáziparosok Országos Egyesületének elnöke.

Jönnek 24 órán belül

A biztosítók is felismerték, hogy a legtöbbször hozzájuk fordulnak egy betört ablak vagy csőtörés miatti beázás kapcsán. Ezért a lakásbiztosítások mellé már kérhető a gyorsszerviz-szolgáltatás is, ami garantálja, hogy 24 órán belül küldenek szakit az igénylőhöz. A Groupama Biztosító közlése szerint ezt manapság a biztosítások több mint feléhez kérik, főképp, mert akár harminc kilométeres távolságból is házhoz megy az illetékes szerelő. A biztosító szerint tavaly átlagosan huszonnégyezer forintot fizettek ki egy kiegészítő biztosítás kontójára. Ez a szolgáltatás ugyanis nem csak a gyorsaságot garantálja, de a hibaelhárítás költségét is megtéríti.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek