Aktuális

Ne hagyjuk, hogy belénk fojtsák a szót!

Bors

Létrehozva: 2019.03.03.

Ne hagyjuk, hogy belénk fojtsák a szót!

Forrás: iStock

Megalázónak érezheti az ember, ha egy beszélgetés során mindig belefojtják a szót. Ez a zavaró viselkedés nagyon sok mindent elmond a beszélgetőpartnerről, de szerencsére könnyen orvosolható. 

Domináns viselkedés 

Mindenki találkozott már olyan valakivel, aki beszélgetés közben folyton félbeszakítja a másikat, és ezt látszólag észre sem veszi. Ahogy mindennek, úgy ennek a jelenségnek is megvannak az okai. Dr. Joel Minden amerikai szakpszichológus szerint a félbeszakítás egy domináns helyzetet próbál megmutatni: erre nagyon jó példa a férfi és a nő közötti kommunikáció. Kutatások már bizonyították, hogy az erősebb nem tagjai nagyobb eséllyel szólnak közbe, ha egy nővel be­szélgetnek, mint amikor egy férfival folytatnak diskurzust. Összesen 31 beszélgetést vizsgáltak meg, ebből 10-10 azonos neműek között történt, 11-ben pedig különböző neműeket ültettek le egymással szembe. Az igaz, hogy volt néhány közbevágás az azonos neműeknél is, de a férfi-nő beszélgetésnél három perc alatt 48 félbeszakítást számoltak össze. 

Te csak maradj csöndben!

A kommunikációnk a személyiségünk lenyomata, tehát már ezzel is nagyon sok mindent elárulunk magunkról. Van jelentése annak is, ha valaki gyorsan vagy lassan beszél, de a hangsúlyozás is sokat elárul. Ugyanígy van ez akkor is, ha a beszélgetőtársunk belénk fojtja a szót. 

– A közbevágással egyfajta ha­talom jelenik meg, amivel jelzi, hogy szeretne a másik ember fölé kerekedni. Sokszor nem  ér­vekkel teszik meg ezt az em­berek, hanem csak az azzal, hogy a másikat elhallgattassák – ma­gyarázta Makai Gábor klinikai szakpszichológus. – A krónikus félbeszakítók félnek attól, hogy megalázzák őket a beszélgetés közben, ezért hogy ezt elkerüljék, inkább próbálják ők irányítani a kommunikációt, megvédve ez­zel magukat. Azt azonban mindenképp jó, ha tudjuk, hogy a dominanciának vagy az agressziónak is lehet ez egy formája. Az esetek többségében nem tudatos megnyilvánulás, hanem egy belső, mélyről jövő félelem gyökere. 

Mondjuk ki a problémát

Szerencsére a folyton közbeszólókat is lehet kezelni. Fontos, hogy soha ne agresszíven lépjünk fel velük szemben, hanem inkább próbáljuk megértetni, ha mi meghallgatjuk, akkor ő is te­gye meg ugyanezt velünk. Jó módszer lehet még a szemkontaktus megszakítása vagy a testbeszéd megváltoztatása, ugyanis ezek mind arra utalnak, hogy nem akarunk az illetővel tovább beszélgetni. Ha bátran szembe merünk nézni az emberünkkel, akkor a közbevágás után mondjuk addig a nevét, amíg végül ránk nem figyel. Ezzel kizökkentjük és szembesíthetjük a problémával. Ha nem javul a helyzet, akkor ne is próbáljuk meg fenntartani a kommunikációt, in­kább lépjünk ki belőle. Fontos, hogy soha ne vegyük át a stílusát vagy a vi­selkedését, mivel ezzel nem ol­dunk meg semmit, rosszabb esetben pedig mi is közbevágók leszünk. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek