Mindig aktuális a téma, hogy időnként internet-felhasználók százezreinek adatai kerülnek napvilágra: ilyenkor a jelszavak és a személyes adatok mellett a bankszámlák sincsenek biztonságban.
Ezekre az esetekre fejlesztették a Have I Been Pwned nevű oldalt, ahol könnyedén rájöhetünk, e-mail címünkhöz tartozó adatainkhoz hozzáfértek-e egy-egy adathalászat során.
A felületen nemcsak e-mail címmel lehet keresni – beírhatjuk jelszavainkat is, mire a rendszer kilistázza, hányszor szerepelt ez a kombináció az adatlopások során kiszivárgott információk között. Ha beírjuk például, hogy „jelszo”, az eredmény meggyőző: ezzel az egyszerű szóval több mint nyolcezer adat került nyilvánosságra.
Van azonban egy olyan jelszó, amiről legvadabb álmainkban sem gondolnánk, hogy ennyire gyakori. A „ji32k7au4a83” kombináció közel 150 alkalommal került elő, ami lássuk be, bonyolultságához képest egészen meglepő. Egy mérnök talált rá a rejtélyre, és mivel nem értette, Twitter-oldalán tette fel a nagy kérdést, hátha valaki ésszerű magyarázatot tud adni a dologra.
Nem kellett sokat várni, a posztra válaszolók közül többen is logikusan megválaszolták a kérdést. Mint kiderült, a „ji32k7au4a83” jelszó egy Zhuyin Fuhao nevű rendszerhez kapcsolódik, ugyanis a rendszerhez való billentyűzeten a latin ábécé mellett azok mandarin megfelelői is láthatók. Ennek tekintetében a ji32k7au4a83 kombináció egész egyszerűen a „my password”, vagyis „az én jelszavam” kifejezést rejti.
ji3 - 我 - M
2K7 - 的 - Y
au4 - 密 - PASS
a83 - 碼 - WORD
A tanulság itt mindenképpen az, hogy bármi is az ember anyanyelve, jelszó kitalálása esetén érdemes valami bonyolultabb kombinációt választani. Saját jelszavát és e-mail címét egyébként bárki szabadon és biztonságosan leellenőrizheti, hogy adathalászat során kikerült-e róla bármi. Sőt! Az oldal még azt is megmondja, hogy rossz hír esetén mely weboldalakon és melyik évben kerültek ki az adatok.
(Gizmodo)