<p>Csak néhány ezer forint és pikk-pakk kiderül, milyen ősöktől származunk, milyen betegségekre vagyunk hajlamosak. Jól hangzik, ugye? De vajon tényleg megbízható az otthon elvégezhető DNS-teszt?</p>
Forrás: "Zsiros László Róbert, Szertár". youtube.com/szertar
Aki sokat internetezik, már biztosan belefutott a reklámba, ami mindössze húszezer forintért kínál egyszerű, otthon is elvégezhető DNS-tesztet. Egy 2003-ban alapított nemzetközi cég vizsgálatáért 2007-ben még 300 ezer forintot kértek, de ma már jóval olcsóbb. Valószínűleg emiatt is keresik sokan, de kérdés, jó-e mindent megtudni magunkkal kapcsolatban?
Öt generáció adatai
Valószínűleg éppen az árzuhanásnak köszönhető, hogy míg 2013-ban mindössze 330 ezren töltöttek ki ilyen DNS-tesztet, addig ma már 26,5 millió ember genetikai adatait tartják nyilván.
Annak ellenére, hogy ennyien hisznek ebben, még többen szkeptikusak: sokak szerint nagyon veszélyes lehet, ha olyan személyes adatok nyilvánosságra kerülnek, mint a származás, vagy esetlegesen a betegségekre való hajlam. Ráadásul a tesztet elvégző nemcsak a saját életét forgathatja fel fenekestül, hanem a közeli és távoli rokonokét is. A DNS segítségével ugyanis öt generáción át lehet azonosítani a rokoni kapcsolatokat. Így tehát egy minta alapján még az üknagyszülőkig is vissza lehetne keresni.
Kiderül a betegség is
A DNS-tesztet betegségelemzésre is lehet használni, a szóban forgó cég azonban a Borsnak nyilatkozó adjunktus szerint ilyen elemzést valószínűleg nem tud adni.
– Ők a családfa felkutatására és az ősök elemzésére használják a programot. Én nem is kifejezetten ajánlanám, hogy a betegségre való hajlam felkutatására használjon valaki ilyen programokat – mondta el véleményét a Borsnak az ELTE Genetikai Tanszékének kutatója, Varga Máté. Mint részletezte, a DNS-en alapuló genetikai tanácsadás nagyon komoly szakma.
– Én hiába vagyok genetikus, hiába foglalkozom ezzel évek óta, nem csinálnám, mert még most is azt tudom mondani, hogy nem értek ehhez százszázalékosan. A legtöbb dolog, amit egy ilyen automatizált rendszer visszaad, egyrészt nem nagyon megbízható tesztekből származó információ, másrészt, ha valaki megtudja, hogy 30 százalékkal nagyobb a hajlama egy bizonyos betegségre, akkor az nagyon ijesztő lehet, előfordulhat, hogy pszichés problémához is vezethet. Az ilyesfajta jóslásnak egyébként nagyon nagy a hibahatára – fejtette ki a Borsnak az adjunktus.
Vér nem kell hozzá
A gyakorlatban a teszt elvégzése pofonegyszerű. A megrendelés után négy-öt napon belül megérkezik a csomag, ami alig kerül húszezer forintnál többe postaköltséggel együtt.
A doboz tartalmaz 2 darab mintavevő pálcát, 2 darab műanyag fiolát, 1 darab nejlonzacskót és egy borítékot, amiben vissza kell küldeni a mintákat. A mintavevő pálcával – ami leginkább egy fülpiszkálóhoz hasonlít – két percig kell dörzsölni a szájpadlást. Az innen vett nyálmintát kell beletenni a fiolákba, vagyis egy csepp vérnek sem kell folynia. A mintát bele kell tenni a műanyag zacskóba és küldhetjük is vissza a feladónak. A visszaküldés után nagyjából négy héttel e-mailben érkezik meg a kiértékelés, de egy mobilalkalmazással folyamatosan nyomon lehet követni, hogy áll a kiértékelés folyamata.
Lengyelek, ukránok, horvátok rokonai
Dr. Czeizel Endre A magyarság genetikája című írásából kiderül, a jelenlegi magyar férfiak 93,3 százaléka négy ősapától ered, és 73,3 százaléka már az őskőkorszakban a Kárpát-medencében élt férfiak utódja.
Az amerikai Science című tudományos folyóirat 2000-ben adott közre több megállapítást is a magyar népességgel kapcsolatban. Ezek az alábbiak:
1. A magyar nép ősei a napjainktól számított 40-35 ezer évvel ezelőtt Európában elsőnek megjelent europoid őstelepesek között voltak.
2. A magyar nép populációgenetikai szempontból ma Európa egyik legkarakterisztikusabban elhatárolható népessége.
3. A magyar nép legközelebbi – genetikai szinten igazolható – rokona a lengyel, az ukrán, valamint a horvát nép.
(Az illusztrációként használt fotókat innen használtuk fel: "Zsiros László Róbert, Szertár". Link: youtube.com/szertar )