Aktuális

Segít az építészet a bűnözők ellen

D. P.

Létrehozva: 2019.03.13.

Egy jó helyre rakott postaláda, központi lépcsőház és jól belátható kert: a külföldön már jól bevált építészeti bűnmegelőzés segít abban, hogy otthonunk kisebb eséllyel váljon betörők, tolvajok célpontjává.

Segít az építészet a bűnözők ellen

Forrás: IStock

– A bűncselekmények elkövetéséhez alapvetően három feltétel szükséges: az áldozat és az elkövető mellett fontos szerepet játszik a helyszín is, azaz a fizikai tér, amelyben élünk – mondta a Borsnak dr. Molnár István Jenő rendőr alezredes, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács főosztályvezető-helyettese. 

– A zsúfolt és az elszemélytelenedéssel küzdő városi terek, az élet- és vagyonbiztonsági szempontokat figyelmen kívül hagyó, épített környezet, a biztonságérzetünket negatívan befolyásoló utcák és aluljárók segíthetik a bűnelkövetést, illetve ronthatják biztonságérzetünket. A bűnmegelőzésben im­máron nem elég csak a felvilágosításra és a tájékoztatásra koncentrálni, hangsúlyossá válik az úgynevezett építészeti bűnmeg­előzés, amely különféle egyszerű, de praktikus megoldásokkal segítheti a bűnözők távol tartását. 

Családi házak

A gyakori autólopások miatt a kocsibeállónak olyan helyen kell lennie, hogy mind az utcáról, mind a házból is szemmel lehessen tartani. A növényzet kialakítása is emiatt fontos. Figyelni kell rá, hogy ne legyenek olyan „vakfoltok”, amelyek rejtett, beláthatatlan helyeket hoznak létre. Legyen átlátható a kerítés! A szúrós élő sövény megnehezíti a bűnöző dolgát, de ha nincs metszve és akadályozza a belátást, akkor a bűnöző, a növényzetet rejtekhelyként használva, nyugodtan „végezheti a dolgát”. 

Alapvető fontosságú, hogy a lakók ismerjék egymást, így a környék is biztonságosabbá vá­lik. A lakóközösséget a közösségi programok is összetartják.  

Káprázásmentes utcai világítást kell elhelyezni a járdákon, és a nagy forgalmú gyalogos közlekedési útvonalakon, hogy az emberek könnyen felismerjék a potenciális veszélyt. 

Társasházak

Biztonsági szempontból a legjobb kialakítású társasházak azok, ahol ismerik egymást a szomszédok, és magukénak érzik a ház közös területeit. 

A lépcsőházakat és lifteket központi helyre tervezzük, ahol sokan használják és szemmel tudják tartani a bejövőket. Üvegezett lépcsőházból jól szemmel lehet tartani az utca forgalmát.

A közös tárolók ajtajait zárva kell tartani. Illetéktelenek lézengésének megakadályozására használjunk önműködően csukódó ajtókat. A zárható postaládákat feltűnő helyre kell rakni. Jó megoldás, ha a bejárat melletti falon helyezzük el a bedobó nyílásokat, belülről nyitható postaládákkal. Így a postás vagy a magát postásnak kiadó bűnöző nem jut be a lakásokhoz. 

Ha belső folyosón kell eljutni a lakások bejáratához, akkor csak egy bejárata legyen a folyosónak! 

Lakótelepek

A sok lakás miatt a lakók rendszerint nem ismerik egymást a panelrengetegekben. Gyakorlatilag a folyosókra is bárki beléphet, nincs átmeneti tér a magán- és nyilvános zónák közt. 

A lift előterének láthatónak kell lenni az épület belsejéből vagy az utcáról. Ha mód van rá, a liftelőtereket zárható ajtóval kell leválasztani. Az ide és a fo­lyosókra szerelt térfigyelő kamerák segíthetik a megelőzést. A lépcsőházaknak lehetőség szerint csak egy bejárata legyen, a hátsó bejáratot el kell zárni a nyilvános forgalom elől. A ház körüli nö­vényzetet úgy kell metszeni és gondozni, hogy a terület és a kapubejárók átláthatósága megvalósuljon. A szemetet azonnal el kell takarítani, és gondoskod­ni kell a roncsautók elszállításáról. A parkolót úgy kell kialakítani, hogy rá lehessen látni a lakásokból. 

Parkok, játszóterek

Ezeken a különösen fontos kö­zösségi helyeken a parkokhoz tartozó nyilvános parkolókra, a nyilvános mosdókra és az elszigetelt részekre kell nagy figyelmet fordítani. Meg kell próbál­ni a fák és a bokrok metszésé­vel, tereprendezéssel minél több terület átláthatóságát növelni. A padokat úgy kell megtervez­ni, hogy ne lehessen rájuk fe­küd­ni. A parkban lévő utak mentén meg kell szüntetni az elrejtőzésre alkalmas területeket, ezért rendszeresen metszeni kell a bokrokat és a fákat. 

A sétányokon tá­jékoztató táb­lákat kell elhelyezni, ame­lyek biztonságra és óvatosságra intenek. Például ar­ra, hogy az ös­vény sűrű erdőt vagy zártabb területet keresztez, ezért a látogatók lehetőség szerint egyedül ne sétáljanak azon az útvonalon. 

A megvilágítás erősségének alkalmasnak kell lennie arra, hogy egy gyalogos képes legyen egy másik embert beazonosítani tíz méterről. 

Külföldön már bevált

Az építészeti bűnmegelőzés olyan, a világ különböző országaiban már bizonyított, jól bevált eszközrendszer, amely az épített környezet tudatos alakításával hatásosan lecsökkenti a bűnelkövetések számát. Ezért ezeknek a bevált, gazdaságos, hatékony és esztétikus, emberi környezetet alakító eszközöknek a megismertetése Magyarországon is a prevenciós bűnmegelőzés legfontosabb feladata – olvasható a cikkünk alapjául szolgáló könyvben: Kara László Bűnmeg­előzés építészeti eszközökkel című munkájában, amely a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács megrendelésére készült.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek