Aktuális

Tápcserével kizárható az ételallergia

Bors

Létrehozva: 2019.03.30.

A tenyésztők is felelősek azért, hogy egyre több állat szenved allergiától. Bolhára, kullancsra, de a pázsitfűre is ugyanúgy lehetnek érzékenyek a kutyáink, mint mi.

Viszketés, bőrgyulladás, könnyezés – az ebek esetében ezek a tünetek utalnak leginkább valamiféle allergiára. Az érzékenységre korábban is volt hajlamuk, de manapság hamarabb észrevesszük, ha gond van, mert megosztjuk velük az otthonunkat, sokszor még az ágyunkat is. A szakértők szerint a túlzott fajtatenyésztés miatt előtérbe kerülnek olyan gének, amik miatt egyre több kutya válik allergiássá.

– A beltenyésztés egyik velejárója többek között az immunrendszer helyes működésének gyengülése, ami az allergia előfordulása szempontjából negatív faktor, azaz például a tápallergiák egyre gyakoribb kialakulását eredményezi – mondta a Borsnak dr. Horváth Dávid állatorvos.

Pollen- és porallergia

Ahogy az ember esetében, úgy a négylábúaknál is gyakori, hogy valamilyen, a levegőből belélegezhető anyagra érzékenyek. Az allergiás megbetegedések felét ezek teszik ki. Hogyan vehetjük észre?

– Kedvencünk dörzsöli a fejét, a hónalját, a lágyékát, rágcsálja a végtagjait, esetleg begyullad a külső hallójárata. Ritkábban kétoldali könnyfolyást tapasztalhatunk vagy tüsszögést – részletezte a tüneteket a szakértő. Hajlamos fajták: labrador, foxterrier, boxer, szet­ter, míg a cocker-spánieleknél és a tacskóknál ritkán fordul elő.

Bolhacsípés

Az allergiában szenvedő állatok 40 százalékánál az aprócska vérszívó váltja ki a tüneteket.

– A kifejlett bolhák a mászkálásukkal és vérszívásukkal nyugtalanítják a gazdaállatot, a vérszívás után kis gyulladásos duzzanat alakul ki a bőrön. A legjelentősebb kártételük a bolhaekcéma. Enyhe esetekben a kutya néha vakaródzik. Súlyos esetben percek alatt kinyalja testfelületének egy tenyérnyi részét, például a combok külső felületét. A jellegzetes bolhaekcéma esetén a háti és ágyéki részen és a faroktőnél nagy területre kiterjedő nedvező bőrgyulladás és szőrhullás látható, ami szűnni nem akaró vakaródzással jár. Az állatok testüket harapdálják, dörzsölik – mondta a doktor.

Hajlamos fajták: csau-csau, szetterek, foxterrierek, pekingi palotakutya, spánielek, német juhászkutyák, tacskók. Az uszkároknál viszont ritkábban fordul elő ez a probléma.

Összetevő-érzékenység

Sajnos a különféle ételekre való allergia sem ritka az állatoknál, sőt a társadalom által felkapott divatjelenségről van szó. Sokan akkor is tápallergiára gyanakodnak, amikor teljesen más betegségtől szenved az eb.

– Ételallergiára gondolhatunk gyógyszeres kezelésre nem javuló, ismeretlen eredetű viszketéssel járó bőrgyulladás vagy idült hasmenés, esetleg hányás esetén. Bőrelváltozások, ritkábban emésztőszervi tünetek fordulnak elő. A nem szezonális vakaródzás a pofatájékon, a füleken, lábakon és a test hátsó részein a leggyakoribb.

Hajlamos fajták: labrador, spánielek, skót juhász, törpe schnauzer.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek