Ahogy egyre jobb az idő, mind többen kapják fel a bakancsukat, és indulnak túrázni. Ám érdemes valamivel merészebb programot is választani, sok izgalmat rejt például az evezés és a bringázás. Összeszedtük, hogyan és mit érdemes célba venniük idén a természetjáróknak.
Forrás: iStock
Kalandra fel!
Tíz éve a legtöbb család még csak egy kéthetes balatoni vakációra vágyott. De ma már sokan nem így pihennék ki az éves fáradalmaikat.
– A turizmus az egész világon, így Magyarországon is nagyon gyorsan fejlődik. Itthon a regisztrált vendégéjszakák száma 2010-hez képest több mint másfélszeresére emelkedett. Sokkal többen vannak azok, akik valamilyen kihívást, élményt vagy kalandot keresnek a kikapcsolódásuk során. Ezekhez az igényekhez igazodni kell, a hazai fejlesztések is ebbe az irányba mozdultak el – emelte ki a Borsnak Révész Máriusz, az aktív kikapcsolódásért felelős kormánybiztos.
Fordulat a vizeken
A közelmúlt legnagyobb meglepetését a vízi turizmus adta, hosszú évek után ismét felpörgött az ágazat.
– Hazánkban nem túl vadak a folyók, nem túl élesek és nehezen megközelíthetők a hegycsúcsok, optimálisak a környezeti adottságok. A Magyar Kajak-Kenu Szövetséggel együttműködve ezért országszerte 137 vízitúra-megállóhely épül, hogy aki vízre száll, semmiben se szenvedjen hiányt. A kijelölt pontokon mellékhelyiségeket alakítanak ki, és biztosítják az ivóvíz-hozzáférést is. Ha mindez megvalósul, a Szigetköz, a Bodrog,
a Felső-Tisza-vidék, a Tisza-tó és a Rába igazi felkapott helyekké válhatnak a nyugat-európaiak körében is – összegezte a kormánybiztos.
Tekerjen körbe!
Már a tavasz első napsugarai is mágnesként hatnak a kerékpárosokra. Hétvégente már a Velencei-tavat, a Fertő-tavat, esetleg a Balatont veszik célba. A legnépszerűbb bringatúrákat ezeken kívül a Dunakanyar, a Zemplén és a Kőszegi-hegység környékén szervezik, de az Alföldnek is akadnak rajongói. Jövőre pedig még több út nyílik meg a kerékpárosok előtt.
– A balatoni bringakör megújítása már tavasszal megkezdődik, de igazán ősszel indul be a projekt, van, ahol a teljes bicikliutakat kicserélik. Augusztus 20. után több szakasz kap új burkolatot – tette hozzá. Sőt hamarosan teljesen körbekerékpározható lesz a Tisza-tó
is: most még Tiszafüred és Poroszló között hiányzik egy nyolc kilométeres szakasz, de év végére elkészül, amivel meglesz a tó körüli 63 kilométeres kerékpárút.
Óvatosan vágjunk neki!
A kezdőknek különösen fontos átgondolniuk, merre induljanak. A katasztrófavédelem a túrautakat mutató jelzések fontosságára hívja fel a figyelmet, amikről már indulás előtt tájékozódni kell. Mindenki csak az edzettségének, felkészültségének megfelelő szakasznak vágjon neki!
Egy-egy hosszabb gyaloglás, bringázás vagy evezés rengeteg energiát elvisz. Emiatt a túratáskákba ne csak üres kalóriákat tartalmazó édességek, hanem tápláló, lassú felszívódású szénhidrátokban és fehérjében gazdag protein- és zabszeletek, teljes kiőrlésű péksütemények kerüljenek, na és rengeteg víz.
Az esőkabát mellett egy váltás pulóver is hasznos, a nedves ruhákban könnyû megfázni.
A baleseteket pedig a legkönnyebben egy jól bordázott, zárt és stabil cipőben lehet elkerülni. Bár a túrabalesetekről nincsenek statisztikák, a katasztrófavédelem évente egy-két súlyosabb szerencsétlenséget jegyez föl. Ezek többsége Budapest környéki hegyekben történik, különösen a Rám-szakadékhoz kapnak sok riasztást: itt ugyanis minden évben több mint hatvanezer ember fordul meg.