Itt a tavaszi gombaszezon, legyen résen, mit és milyen célból szed fel az erdőben! Főleg, hogy új szabályok is vannak.
Forrás: Purger Tamás
Szigorítottak
Április 16-ával, azaz a jövő hét kedden jogszabályi változások lépnek hatályba a gombászattal kapcsolatban. A módosítások arra vonatkoznak, hogy aki az erdőkben kereskedelmi (tehát eladási) céllal szedi a természet egyik legértékesebb gyümölcsét, annak szigorúbb dokumentumokat és engedélyeket kell beszereznie az árusításhoz. A Szegedi Gombászegyesület vezetője, Sándor Attila egyetért ezzel a rendelettel.
– A szigorítás igazából azokra vonatkozik, akik fű alatt árulják a piacon a gombákat. Ráadásul engedély nélkül, a vásárlók egészségét kockáztatva – mondja a szakértő. – Személyenként két kiló gombát bárki szedhet az erdőkben saját fogyasztásra. Aki ezen felül szed, annak vélhetően kereskedelmi céljai vannak, s fittyet hány a szabályokra.
Bevizsgáltatni alap!
Fontos, hogy esős idő után menjen az ember gyűjteni. A hegységek erdeit kedvelik igazán a gombák, így például a Zemplént, a Gerecsét, az Őrséget. Abba a hibába azonban ne essünk, hogy nem vizsgáltatjuk be, ha nem értünk a fajtákhoz!
– Becsapósak a gombák: egy szép fajta akár halálos is lehet. Alaptétel, hogy gombaszakértőt kell felkeresni, ha nem vagyunk szakmabeliek. Meg kell nézetni, különben az életünkkel játszunk. Akár egyetlen mérges gomba is halálos lehet, ha bekerül a kosarunkba. Ha a szakértő egy ilyet talál a többi közt, az összeset ki kell dobni, tilos kockáztatni! – figyelmeztet Attila.
A gomba leszedésének technikájában is tanácsot ad: szerinte nem bicskával vagy késsel kell levágni a gombát, hanem gyökerestől kell kiszedni, így a szakértőnek is könnyebb dolga lesz.
A boltit esszük
A magyarokra jellemző, hogy kevés, piacon vásárolt vagy szedett gombát esznek. A szakértők szerint ennek az az oka, hogy a hipermarketekben jobban megbízunk, és egyszerűbb is megvenni az ott kínált termékeket.
– Leginkább csiperkét, laskagombát és sampiont eszik a magyar, ezek az élelmiszerboltokban is megkaphatók. A mai magyar átlagkonyhában a gomba többnyire levesként, rántva vagy pörköltként kerül az asztalra, de mártás és töltelék is készül belőle – teszi hozzá Sándor Attila.
Légyölő és gyilkos galóca
Magyarország két legveszélyesebb gombafaja szerencsére jól felismerhető. Főként a légyölő galóca, amelynek piros, fehér pöttyös kalapja van. A gyilkos galóca ravaszabb: hasonlít a közismert gombafajtákra, de sárgászöld, olajos beütésű kalapja lebuktatja. Mindkettő fogyasztása halálos lehet.