<p>Bártfai Barnabás informatikai szakíró, kiadója is van. Vesztére lepaktált Matyi Dezsővel, és mint kiderült, ma is várja a pénzét.</p>
Másfél éve már, hogy az Alexandra fizetésképtelenségét bíróság is kimondta, látszólag pedig semmilyen fejlemény nem volt az elmúlt évek egyik legnagyobb tartozási ügyében. Sokan a könyvesbolttal kapcsolatban állók közül a mai napig bíznak abban, hogy egyszer visszakapják a pénzüket.
A bolthálózat egykori vezetőjétől kiadók, nyomdák, magánszemélyek ostromolták, hiába várták Matyi Dezsőtől, hogy egyenlítse ki a számlákat. Pedig Matyi Dezső pár éve még a leggazdagabb emberek közé tartozott, de három éve több hozzá köthető cég ellen felszámolás indult, ráadásul csődbűntett, csalás, sikkasztás, fedezetelvonás gyanúja miatt a rendőrség és a NAV is nyomoz. Ilyen mértékű összeomlásra senki nem számított, állítólag a cég 11 milliárddal tartozott üzletfeleinek.
– Éves késéssel fizetett, aminek részben a bizományos rendszer is oka volt. A szakmán belül mindenki tudta, hogy bajok vannak, és közszájon forgott, hová tűntek el a pénzek az évek alatt – mondta a Borsnak Bártfai Barnabás. Az informatikai szakírónak kiadója is van, nevéhez fűződik az első magyar nyelvű számítógépes szakkönyv, ami a hétköznapi emberek nyelvén szól.
– Kikerülni nem lehetett a céget, hiszen teljesen monopolhelyzetben volt. Nekünk 4 millió forintnyi elszámolatlan könyvünk maradt bent nála, amit a szerződés szerint visszáruként meg kellett volna kapnunk. De ezt sosem láttuk viszont. Ahogyan a kifizetetlen számlákat is csak nézegetjük – vallotta a Borsnak a BBS Info kiadó tulajdonosa.
Barnabás úgy számol, nagyjából 10 millió forint, amire hiába vár. Ma már azonban a felszámolóval sem tudnak kapcsolatba lépni, ezért is tűnik még reménytelenebbnek az ügy. Eközben kiverte nála a biztosítékot Matyi Dezső lányának decemberi sajtószereplése, amiben egy 30 milliós Mercedesszel mutatkozott és még a nő azt is elárulta, hogy sikerült újraépíteni a családi vállalkozást.
Bár Barnabás nem vált földönfutóvá, teljes félretett pénzét kellett visszaforgatnia abba, hogy ne menjenek tönkre. Az újrakezdés keserves, de a szakember és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete (MKÉSZ) nem adja fel a harcot. A MKÉSZ nagyjából harminc, többségükben megkárosított kiadó érdekeit képviseli: legutóbb Polt Péter legfőbb ügyészhez fordultak, hogy mozduljon valamit a tartozások ügye.