Aktuális

Eláruljuk a titkot: így védekezzen, ha frontérzékeny!

Bors

Létrehozva: 2019.04.14.

Egy hét alatt akár több hideg- és melegfront is átvonulhat a fejünk felett, ami bizony megnehezíti a mindennapokat. A tünetek enyhítése helyett inkább a megelőzésre koncentráljunk.

Mérjük fel a problémát

Tavasszal folyamatosan jönnek-mennek a frontok, amit az érzékenyek nagyon megszenvednek. Ilyenkor az ember egymás után kapkodja be a fájdalomcsillapító gyógyszereket, amivel akár gyomorproblémát is okozhat magának. Pedig ennél sokkal jobb megoldások is vannak arra, hogy „túléljük” az időjárás változásait.

– A legfontosabb, hogy tudjuk, hogy a hideg- vagy a melegfrontra vagyunk érzékenyek. A betegek legnagyobb részét a melegfront kínozza, kevesebb ember szenved a hidegtől, de vannak olyanok is, akik mindkettőre érzékenyek – magyarázta dr. Komáromi Zoltán háziorvos. – Ha tudjuk, hogy melyik front az, amelyik minket megvisel, akkor sokkal könnyebben fel tudunk készülni, így a tüneteket is könnyebben enyhíthetjük.

A szakértő szerint az előrejelzések követése nagyon sokat segít azon, hogy ne terítsen le a lábunkról az időjárásváltozás.

Alvás a melegfront ellenszere

Gyógyszerek helyett próbáljuk megnyugtatni az idegeinket. Dr. Komáromi szerint erre nagyon jó, ha a melegfront előtti napon egy órával előbb fekszünk le aludni.

– Ha kipihentebben kezdjük a napot, akkor idegrendszerünk is jobban veszi az akadályokat. A másik lehetőség – ami sokszor apróságnak tűnik – a folyadékbevitel. Ha egy jól feltöltött érpályában ingadozik a vérnyomásunk, akkor stabilabb lesz a vérkeringésünk, így a melegfronti fejfájások meglehetősen csökkenthetők. A harmadik a legnehezebb: a stressz kerülése. Melegfront alatt a testünk sokkal erősebben reagál a stresszes helyzetekre, emiatt több testi tünet is jelentkezhet – figyelmeztetett a szakértő, majd hozzátette, hogy a vitaminok is nagyban hozzájárulnak a tünetek enyhítéséhez, így ezekre is nagyon kell figyelni. Azonban az ételeknél vigyázni kell: kerüljük a sós és nehéz ételeket, valamint a túlevést, mivel az emésztés elveszi a vért, emiatt kevesebb jut az agyba, így a tünetek felerősödhetnek.

Hidegben jönnek a görcsök

Nagyon sokat segíthet már az is, ha napközben tíz percre lefekszünk teljesen vízszintes felületre. A nyugdíjasok könnyebb helyzetben vannak, ők akár egy délutáni rövidebb alvást is beiktathatnak. Ezek az idegrendszer teljesítőképességét növelik, így a fejfájás is enyhül. A különböző gyógynövények, mint például a orbáncfű, citromfű, vagy a levendulatea is sokat tud segíteni, de ezt mindenkinek magának kell kitapasztalni, hogy melyik számára a legjobb.

A hidegfrontnál picit más a helyzet. Az erre érzékeny kismamák például nagyobb veszélynek vannak kitéve, ilyenkor beindulhat a szülés is. Pontosan ezért nem érdemes ilyenkor messzire utazni.

– Az epeköves és a veseköves görcsök is ilyenkor indulnak be leginkább. Erre mindig fel kell készülni gyógyszerekkel, hogy ha szükségünk van rá, akkor kéznél legyenek. Ne együnk és igyunk olyat, ami ezeket a szerveket megterheli – figyelmeztetett a háziorvos, majd hozzátette, hogy ha fájdalomcsillapításra van szükség, akkor még véletlenül se lépjük túl a betegtájékoztatón felírt napi maximum mennyiséget. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek