A legtöbb végzős középiskolás már vágja a centit. Alig egy hónap, és kezdődnek az érettségi vizsgák. Május 3-tól június 28-ig tart az idei érettségi időszak. Hatalmas mérföldkő ez a diákoknak, a felkészülés sok stresszel és szorongással járhat. A Bors javasol néhány praktikát, amiket betartva sok idegeskedéstől és szorongástól megóvhatják magukat a diákok.
A hozzáértők azt mondják, a sikeres vizsgához a következő dolgok kellenek: hatékony felkészülés, a vizsgadrukk megfelelő kezelése, valamint a jó vizsgatechnika. Ez mind szép és jó, de természetes, hogy a diákok a könyvek és tételek sűrű erdejében olykor úgy érzik magukat, elvesznek, nem találnak kiutat. Ha az alábbi praktikáknak már csak a töredékét is betartják, hatékonyabban mehet a felkészülés.
1. Ügyeljen arra, hogy a szobában, ahol tanul, ne legyen se túl meleg, se túl hideg! A meleg álmossá tesz, a hidegben pedig nehezebben megy a koncentrálás.
2. Szervezze meg a tanulást! Javasolt beosztani a tananyagot hetekre, napokra, ez a rendelkezésre álló időtől is függ. Érdemes folyamatosan ismételni is.
3. Elsőként olvassa át nagy vonalakban az összes tételt, hogy kialakuljon egy teljes kép arról, mit szeretne először tanulni, és mit később.
4. Csak elérhető célokat tűzzön ki maga elé! Ha például azt határozza el, hogy a következő hétvégén szünet nélkül tanulni fog, és végül nem sikerül, nagyobb szorongáshoz fog vezetni, ami akár blokkolhatja is a tanulásban.
5. Legyen B-tervünk, legyen időbeosztásunk, hagyjunk plusznapot, így felkészülve a váratlan dolgokra!
6. Időnként be kell iktatni egy kis szünetet, amikor teljesen mással foglalkozik a tanuló, javasolta a Borsnak Tóth Réka, a Perfekt Zrt. oktatási szakértője.
– Ilyenkor tud igazán kikapcsolni az agy – magyarázta a szakember.
7. Ismétlés – a tanult anyag, lecke átismétlése 24 órán belül. Körülbelül napi négy órát érdemes tanulással tölteni, nyolcnál többet viszont semmiképp sem. Legjobban a reggeli órákban fog az agy, 8-9 óra körül már érdemes a könyveket bújni.
8. A Lényeg kiemelése – a fontos tények azonosítása és megjegyzése. Használjon színes szövegkiemelőket, húzza alá a lényeget, de csak a lényeget! Ha az egész könyvet aláhúzza, nehezíti a dolgát.
9. Lapok/kártyák használata – a fontos információk rövid lejegyzése kis méretű kártyákra, lapokra, amelyeket akár magával is vihet. Ezeket ki lehet függeszteni a hűtőre, íróasztalra is.