<p>Beteg gyerekeken segít a KórházSuli Alapítvány, középiskolások és egyetemisták tanítják ágyhoz kötött diáktársaikat. A rendkívüli programot Tóthné Almássy Monika, az alapítvány elnöke két középiskolai tanár kollégájával együtt fejlesztette ki.</p>
Évente körübelül ezerötszáz gyerek marad ki az oktatásból hosszan tartó betegség miatt. Ilyenkor hónapokig, de akár évekig is kiesnek az iskolai mindennapokból és lemaradnak a tanulásban. A KórházSuli ezeken a gyerekeken segít, hogy a felépülésük után minél kisebb lemaradással tudjanak visszatérni.
– A KórházSuli programot öt évvel ezelőtt indítottuk. Ez idő alatt több mint négyszáz beteg gyereknek ezerötszáz középiskolás és egyetemista önkéntes segített a tanulásban. A gyógyuló fiataloknak kortárs segítőik célokat, motivációt adnak, ami a gyógyulásukra is kedvező hatással van – mondta Monika a Vasárnapi Borsnak.
Habár a köznevelési törvényben benne van, hogy a betegség miatt magántanulói státuszban lévő gyerekeknek heti tíz órában kellene az iskolákból segítséget kapniuk, sajnos a tapasztalataik szerint ez csak nagyon ritkán teljesül. Az otthonmaradók teljesen elszigetelődnek társaiktól, ami nem csak a szellemi, de a szociális képességeikre is kihatással van. Erre a problémára kínál megoldást a program, hidat építve a kórház és az iskola között.
– A segítők és segítettek számára egyaránt biztonságos, komoly szakmai alapokon nyugvó rendszert építettünk fel. Önkénteseinknek a vállalt feladatuk ellátásához szükséges képzésen kell részt venniük, munkájukat folyamatosan követjük és támogatjuk, egyetemistáinknak esetmegbeszélőket tartunk – tette hozzá Monika.
Minden segítséget kérő gyerek egy „digitális iskolatáskát” kap, amibe egy helyen, tantárgyi bontásban megtalálja a középiskolások által fejlesztett, mentor tanárok által ellenőrzött interaktív tananyagokat, az egyetemisták által megtartott tanórák anyagát, illetve az együttműködő oktatási intézmények által feltöltött tantervi követelményeket. Így a program szereplői egymás munkájára tudnak alapozni.
Ez egy olyan hiánypótló program, amiben minden szereplő nyertes. A beteg gyerekek kortárs támogatást kapnak ahhoz, hogy gyógyulásuk után könnyebben visszatérhessenek az iskolájukba. Az önkéntesek pedig amellett, hogy saját tudásukat bővítik, szociálisan érzékeny felnőtté válnak, már fiatalon megtapasztalják a segítés, a közös munka örömét, a közösség megtartó erejét.