Erdőnek csúfolták a Notre-Dame vázát, melyet 1300 fából építettek, így nagyon gyúlékony volt a szerkezete. A lángok martalékává lett tetőszerkezet alapja is ebből készült. A katedrálisban őrzött kincsek, kegytárgyak szerencsére megmenekültek, köszönhetően a hős tűzoltóknak, köztük a káplánjuknak.
Fournier atya lett a tragikus nap hőse
Világszerte gyászolják Európa legismertebb gótikus templomát, a párizsi Notre-Dame-ot, de a leégett katedrális tragédiája hétfőről keddre virradóra számos hőst is avatott. Négyszáz lánglovag küzdött a pusztító tűzzel, és elsősorban az ő bátorságuknak köszönhető, hogy a templomban őrzött relikviák megmenekültek. Egyik pillanatról a másikra nemzeti hős lett a tűzoltók káplánja, Fournier atya, aki az életét kockára téve vetette magát a lángoló épületbe.
A keresztény világ egyik legfontosabb ereklyéjét mentette: a töviskoronát, amelyet a hagyomány szerint Krisztus viselt a keresztre feszítésekor. A legenda szerint IX. Szent Lajos gyűjtötte be a Szentföldről, és vitte el Párizsba 1238-ban. A szemüveges, mackós atya pontosan tudta, mekkora jelentősége van a tárgynak, és tétovázás nélkül rohant be a pokoli meleget árasztó épületbe. Akciója sikeres volt, amiért a közvélemény szerint szentté kéne avatni.
Adományokra van szükség
A francia köztársaság elnöke, Emmanuel Macron – miután a négyszáz tűzoltó helytállását méltatta – megígérte, hogy régi pompájában helyreállítják a hétfő éjjel leégett Notre-Dame-ot. Külföldi lapértésülések szerint a helyreállítás költsége 52,4 milliárd forint lehet. Az elnök ezért nemzetközi segítségre számít, hogy renoválják a világhírű katedrálist.
Eddig Bernard Arnault francia üzletember volt a legbőkezűbb, ő 64 milliárd forintos támogatást ígért, míg Salma Hayek férje, Francois-Henri Pinault 32 milliárdot ajánlott fel a helyreállításra. (Felesége személyesen is kötődik Európa egyik leghíresebb épületéhez: az 1997-es A Notre-Dame-i toronyőr című filmben Esmeraldát alakította.)
Ami odalett, és ami megmenekült
Szükség is van a felajánlásra, hatalmas pusztítást végzett a tűz a gótikus székesegyházon. A tetőszerkezet kétharmada leégett, a kereszthajó jelentős része megsemmisült, és a huszártorony is összedőlt. Előzetes felmérések szerint a fő szerkezetet megmentették, ám a helyreállítás során ezt is meg kell erősíteni. Több harangtorony és a berendezés egy része, így a méregdrága csillárok is megrongálódhattak, és a díszes ólomüveg ablakokban kárt tehetett a hő. Félő, hogy több XVII– XVIII. századi festmény megsemmisült. A tűzoltók mentették, ami mozdítható, az ANSA hírügynökség szerint a megmenekült relikviák között van Szent Lajos király tunikája és a már említett Krisztus töviskoronája is.
Kizárják a szándékosságot
A tűzoltók hétfőn 18.20-kor kaptak egy riasztást, de ekkor nem találtak tüzet. Ezután 18.43-kor érkezett egy második riasztás, akkor kezdett égni a tetőszerkezet, amely végül teljesen megsemmisült. Egészen kedd hajnalig kérdéses volt, hogy megmenthető-e egyáltalán Európa kultúrtörténetének egyik legmeghatározóbb, nyolcszáz éves épülete, melyet a francia forradalom után, 1845 és 1878 között az eredeti terveknek megfelelően újjáépítettek. A párizsi tűzoltóság szóvivője hajnali három után jelentette be: embereik teljesen megfékezték a tüzet. A felújítást végző munkások kihallgatását megkezdték, ám már az első pillanattól kezdve úgy ítélték meg, hogy nem szándékos gyújtogatás történt. A vizsgálat középpontjában egyelôre a huszártorony felújítását végzô kis cég, a Le Bras Freres áll, amelynek 32 éves vezetôje nemrég úgy nyilatkozott, a „huszártorony teljes biztonságban van a kezükben”. A tűz a torony alatti tetőszerkezetben keletkezett, ahol generátorokat állítottak fel.