Aktuális

Hosszabb élet vár a notórius későkre

Bors

Létrehozva: 2019.04.30.

A pontos embereket az őrületbe kergeti, ha valaki csak egy perccel is később érkezik a megbeszélt időnél. Ám a kutatások szerint a késősek boldogabbak, ezáltal tovább is élnek.

A világ nagy részén borzasztó szokásnak számít, a rendszeres későket megbízhatatlannak, udvariatlannak gondolják. Ez a hozzáállás azonban magukat a későket is zavarja és sokan megpróbálnak rajta változtatni, de valóban jó dolog ez? Vagy az időbeni pontatlanság igazából előny? Diana DeLonzor pszichológus könyvet is írt „Soha többet nem fogok elkésni” címmel, ebben a notórius későket vizsgálta. Arra a következtetésre jutott, hogy akik szabadon gondolkodnak az időről és pontosságról, azok kevésbé stresszesek, azaz boldogabbak.

Elhiszik, hogy van idejük és ráérnek még

„Van ezekben az emberekben egyfajta optimizmus, és a valóságtól való elrugaszkodás. Nem gondolkodnak reálisan, ez tény, de ez mentálisan jó nekik” – tartja a pszichológus. Ezek az emberek ugyanis tényleg elhiszik, hogy képesek odaérni a megbeszélt találkozóra. Ami a bennük lévő óriási optimizmusnak köszönhető, az nagyban csökkenti a megbetegedések kialakulásának kockázatát és meghosszabbítja a várható életkort. Legalábbis erre jutott egy grandiózus másik kutatás, amiben 15 és 40 éven keresztül követték nyomon optimista és pesszimista természetű emberek életét. Azt is megfigyelték, hogy akik nem hordanak órát, azért nem teszik, mert eleve kevésbé bírják a kötöttségeket.

Európában a spanyolok élnek a legtovább

A spanyolokról mindenki úgy tudja, hogy soha nem tudnak időben odaérni sehová. Amikor a hőmérő 33–37 fokot mutat, megáll náluk az élet. Lehet, hogy ezt mi rossz dolognak tartjuk, de mégis valamiért Európában ők élnek a legtovább: átlagosan több mint 83 évig, míg egyébként 76 év az átlag.

Megértőbbek másoknál

– Az embernek különböző hibái vannak. A késés vagy tologatás, halogatás is ilyen, ám a késősek rugalmasabbak és megértőbbek másokkal – magyarázta a Borsnak Spiller Mariann pszichológus. – A késés gyakorlatilag azt jelenti, hogy halogatjuk azokat a dolgokat, amiket nem szívesen csinálunk meg, így később is kezdünk neki. De kevesebbet is  stresszelünk az előttünk álló problémán. A végtelenül pontosan érkező emberek ezzel szemben pikírtek, fegyelmezettebbek, ám másoktól is hasonló magatartást várnak el, amivel maguknak is bosszúságot okoznak – mutatja be a másik oldalt is a szakértő.

A munkahely miatt van

A késést nem szabad összekeverni a pontatlansággal. Akik rendszeresen pontatlanul érkeznek, még nem lesznek feltétlenül ilyenek a munkájukban is, az időzavar ellenére a feladataikat nagyon precízen és akár gyorsan is el tudják végezni. 

A kutatások egyenesen azt mondják: notórius későkre szükség van, mert olyan személyiségjegyekkel rendelkeznek, amik kifejezetten a sikeres emberekre jellemzőek. Ezen kívül, mivel tisztában vannak a hibájukkal, kezelni is tudják azt, ha igazán akarják.

– Ami igazán fontos számunkra, onnan nem szoktunk elkésni. Picit a felelősségvállalásról van itt szó. Általában a munkahelyről késünk, nem azért, hogy nem kelnénk fel időben, csak elszöszölünk a dolgokkal. A notórius késésen azonban lehet változtatni, akiket igazán zavar, fejleszthetik ezt a hibájukat odafigyeléssel – fűzi hozzá a pszichológus.

Kapcsolódó jegyzetünk itt olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek