Aktuális

Kövér felnőtt lesz a tévéző kétévesből -  A Bors utánajárt

B. B. A.

Létrehozva: 2019.04.26.

A tévét tartja a legjobb gyerekpásztornak? Nos, ha a kétévesnél kisebbeket passzívan a tévé elé ültetik, azzal a szülők azt kockáztatják meg, hogy felnőttként túlsúllyal küzd majd.

Forrás: iStock (képünk illusztráció)

Ha megállás nélkül sír a gyerek, a szülő minden létező dolgot kitalál, hogy megnyugtassa. Ha sem a cumi, sem a ringatás nem segít, sokan elkeseredésükben a tévéhez, a telefonhoz, a számítógéphez nyúlnak. Sok kisbabát nyilván elvarázsol a képernyőből sugárzó színes, mozgó, éneklő figurák, és abbahagyja a sírást.

De vajon a pillanatnyi nyugalom ér többet, vagy az, hogy már kicsiként belekódoljuk a gyerekbe a mozgás szeretetét? Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az utóbbi.

Nuku képernyő

A szervezet állítja: már a gyerek babakorában el tudják a szülők ültetni a fejében, hogy felnőttként a mozgásban gazdag életmód mellett tegye le a voksát. Ehhez elég annyi, hogy nem hagyják a picit passzívan leülni vagy feküdni a képernyő előtt sokáig.

A WHO javaslatai között szerepel, hogy a kisbabák egyáltalán ne töltsenek időt képernyő előtt, sokat mozogjanak, és legalább harminc percig a hasukon feküdjenek. Az újszülöttek számára fontos a 14–17 óra alvás, 4 és 11 hónapos kor között pedig 12–16 óra alvás ajánlott.

Kerüljön kézbe könyv is

Az egy és két év közötti kisgyerekeknek napi legalább három óra fizikai aktivitást, legfeljebb egy óra képernyőidőt és 10–13 óra alvást ajánl a WHO. Ebben a korcsoportban szintén nem ajánlott egyszerre egy óránál több időre korlátozni a gyerekek mozgását, például a kocsiülésbe bekötve. A Borsnak nyilatkozó háziorvos, Komáromi Zoltán nem látja ennyire sarkosan a helyzetet. Szerinte fontosabb, hogy mit néz a gyerek annál, hogy ül vagy épp mást csinál.

– Én a mindent vagy semmit megoldásokat nem nagyon szeretem. Ha órákat ül haszontalan tartalmak nézése közben, azt én sem tartom jónak, de a kicsi gyerekek nagyon szeretik például a természetfilmeket. Attól akár még okosodhatnak is. Meg kell tanítani őket, hogyan tévézzenek. Ezt már kicsi korban el lehet kezdeni. Továbbá nagyon fontos a könyvek olvasása. Érdemes nekik felolvasni, később pedig megtanítani nekik, hogy miért fontos, hogy ők is olvassanak – fejtette ki véleményét az orvos.

A szülőket másolják 

Nem született még olyan szabályrendszer, amely egyértelműen kimondaná, milyen károsodásokat okoz, illetve milyen haszna lehet a kicsi gyermekkori tévénézésének. Szőnyi Lídia pedagógiai szakpszichológus a Borsnak korábban azt mondta, sok múlik azon, hogy a gyerek mit lát a szülőktől.

– Manapság egyáltalán nem ritka, hogy már akár az 1–2 éves gyerekek is a szülők okoseszközeire merednek, és azzal szórakoztatják magukat, hogy azt nyomkodják. De mi, felnőttek is ezt csináljuk! A gyerekek a szüleik médiahasználati szokásait másolják – mutatott rá a Borsnak a szakember.

Mindenhol más a limit

Az Egyesült Államokban 18 hónapos kor előtt nem ajánlják a gyerekeknek a képernyőnézést, Kanadában kétéves kor a határ, Nagy-Britanniában nincs ilyen hivatalosan ajánlott limit.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek