<p>Különös visszaesőként ítélték fegyházra azt a férfit, aki kirabolt egy budapesti autókereskedést. Ő a hírhedt porschés gyilkos, aki korábban már húsz évet ült egy brutális gyilkosságért.</p>
Húszezer forint sem volt a zsebemben. Apám meghalt, alkalmi munkákból éltem – hangzott el szerdán a bíróságon egy részlet a porschés gyilkosként elhíresült Sz. Gábor vallomásából.
Bankban is dolgozott a büntetése után
A most 51 éves férfi arra hivatkozva mondta ezt, hogy két évtizednyi börtön után milyen élet várta kint. Brutális gyilkossága után 2010-ben szabadult feltételesen. Alkalmi munkákból élt, egyszer hol itt, hol ott lakott. Bérelt kocsival taxizott, dolgozott egy bank alkalmazottjaként is, majd buszt vezetett a BKV-nál. Nyolc évig nem követett el újabb balhét, míg tavaly januárban kinézte magának a lakóhelyéhez közeli autókereskedést.
Pisztolyt és kötözőt vitt
– Ideges voltam, még odafelé is azon őrlődtem, hogy nem kéne megcsinálni – vallotta. De megcsinálta. Leszállt a buszról, majd egy gumilövedékes forgópisztollyal és gyorskötözővel bement az üzletbe, a tulajdonosra fogta a pisztolyt, és pénzt követelt. Ötvenezer forintot sikerült zsákmányolnia, a szerdai jogerős ítélet után pedig több mint egymillió forint perköltséget kell megfizetnie. És mivel a korábbi gyilkossága miatt még nem járt le a feltételes szabadlábra bocsátás ideje, halmazati büntetésként, különös visszaesőként most kilenc év fegyházra ítélték.
Lelősz vagy leütsz?
A Bors korábban felkereste a kirabolt autókereskedés tulajdonosát, a mostani ügy sértettjét. – Kérdeztem tőle, hogy „lelősz vagy leütsz”, erre továbbra is nyugodt hangon annyit felelt, hogy nem. Megkötözött, aztán megjelentek a hozzátartozóim, de őket nem bántotta. Csak utólag, a nyomozás során értesültünk róla, hogy korábban mit tett, ez utólag eléggé megdöbbentett minket – emlékezett vissza pár hónapja a kirabolt férfi.
Merthogy 1990-ben az akkor még R. Gábor néven élő férfi lelőtte Apró János autókereskedőt, ellopta áldozata Porschéját, és meg sem állt vele Franciaországig. Mielőtt kiadták volna hazánknak, Göncz Árpád akkori köztársasági elnöknek kellett garanciát adnia rá, hogy a gyilkos nem kap halálbüntetést.
A férfi pár évvel ezelőtt „Isten szeme előtt a világ” címmel írt könyvet, amelyben az S. G. Rosenberg írói álnevet használta. Prédikációkat fogalmazott meg, követői itták a szavait. Azt persze nem tudhatták, hogy egy rablógyilkos igéjét hallgatják. Gábor azonban csak íróként tért meg. Mire újra szabadul, már a fél életét a börtönben töltötte. Hiába ismerte be tettét és kért bocsánatot az utolsó szó jogán.