Bátran kijelenthetjük, hogy sokak számára visszataszító a bélgázok eregetése – legyen szó nyilvános, vagy privát helyzetről. Nemrég azonban napvilágot látott egy tudományos megállapítás, ami után sokan megfontolják majd az udvariaskodásból visszatartott szellentéseket. Kiderült ugyanis, hogy a ki nem engedett bélgázok nagy valószínűséggel így is, úgy is távoznak a szervezetből – a szájon át.
Egy newcastle-i egyetemi professzor, Clare Collins úgy nyilatkozott, hogy a szellentés visszatartása felfúvódást okoz, aminek következtében a gáz egy része kilégzéskor távozik. Fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben a gáz a szájon keresztül ürülve nem ad ki jellegzetes hangot, és kellemetlen szaga sem lesz, ami önmagában szimpatikusan hangozhat, ám egyáltalán nem egészséges.
– Túl hosszú ideig történő visszatartás esetén jó esély van rá, hogy a felgyülemlett gáz végül önmagától távozik, visszatarthatatlan szellentés formájában – tette hozzá az egyébként dietetikus és táplálkozási szakértő Collins.
A professzor azt is elmondta, hogy a ki nem engedett gázok komoly veszélyt is jelenthetnek. A felgyülemlett levegő divertikulitiszt okozhat, azaz a vastagbélen apróbb kitüremkedések alakulnak ki, melyektől gyulladás és fertőzés is könnyen képződhet a bélrendszerben.
A szakértő azt javasolja, hogy a bélrendszer védelmében a kikívánkozó gázokat érdemes minden esetben kiengedni. Ez persze nem kell, hogy egyenlő legyen a nyilvánossággal – érdemes megkeresni a leginkább kifinomult módját a gázok kieresztésének.
Egy tanulmány szerint egy egészséges ember naponta nyolcszor szellent: ez lehet egy nagyobb, összefüggő eresztés, vagy több kisebb is. A tény egyébként teljesen természetes, a gázok képződése nemcsak az elfogyasztott ételek megfelelő emésztésének része, okozhatja még szénsavas üdítők fogyasztása, illetve a lenyelt levegő is.
Azok számára, akik a kellemetlen szagok miatt aggódnak, Collins azt javasolja, változtassanak étrendet, ugyanis a megfelelő diéta alkalmazásával mérsékelhető a szag.
(via)