Az egyedülálló adatbázisban település szerint kereshetjük meg, mit énekeltek az ott élők száz éve. Sok dallamot még Kodály Zoltán gyűjtött.
Forrás: Wikipedia
Kétszázezer dallamot tartalmaz az a mindenki számára hozzáférhető zenés adatbázis, amelyet nemrégiben tölltöttek fel az internetre. A Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézete hangarchívumából több mint tizenkétezer felvételt, többnyire népdalt tettek közzé, ami világviszonylatban is egyedülállónak számít.
Főleg azért, mert ez egy térképes adatbázis, így pár kattintással megtudhatjuk, mit énekeltek az ott élők ötven vagy akár száz évvel ezelőtt. Vannak dallamok, amelyeket még Kodály Zoltán gyűjtött, és vannak, amelyeket a kilencvenes években vettek fel.
Egy ekkora adatbázisban számtalan érdekes és különös szövegrész is előfordulhat. Ilyen például a „túl a vízen jön egy krokodil” vagy az „eresz alatt fészkel egy zsiráf”. Utóbbi két népdalt a nyolcvanas, illetve a kilencvenes években vették fel Erdélyben. Bár finoman szólva nem jellemző, hogy a térség krokodilok és zsiráfok élőhelye lenne, de a népzene ezek szerint nem mindig olyan, mint amilyennek képzeljük.
Az adtbázist a http://www.hungaricana.hu/hu oldalon lehet elérni. A hangarchívum már most is tartalmaz írásos feljegyzéseket, de ezt a későbbiekben filmfelvételekkel egészítik ki, így a néptáncörökségünkbe is könnyen betekinthetünk a neten.