Panelban lakni magasfokú együttélési készséget kíván. De nem kell mindent eltűrni – még az erkélyen sem.
Forrás: Bors
Nem könnyű az együttélés a lakótelepen, ahol sokszor falunyi ember lakik egyetlen tízemeletesben. Folyamatos feszültség van a vékony falakból, a hangos zenéből, a szomszédok eltérő szokásaiból. Mindig van egy kutya, amelyik ugat, egy gyerek, aki folyton bömböl vagy visítva rohangál. Bárkivel előfordulhat, hogy kiönt, szétszór valamit a lépcsőházban, de arra már nem mindenki hajlandó, hogy feltakarítsa.
És akkor az erkélyekről még nem is beszéltünk, amik – ugye – a magántulajdonban lévő lakások részei, mégsem lehet ott sem bármit megtenni. Ismerős a felső szomszédtól folyton behulló cigarettahamu vagy a túlöntözött muskátlik alól alázúduló, mesterséges vízesés, ami a frissen mosott ruhákat áztatja el?
Galambguanó
A Bors egyik hűséges olvasója azért hívott minket Újpestről, mert a lakótelepen, ahol él, évek óta problémát okoznak az erkélyekre bejáró galambok, illetve az, hogy ki milyen rendszerességgel takarítja a balkonját. Az ő szomszédjában, az erkélyen „hegyekben” áll a galambürülék, ami bűzlik és vonzza a legyeket is. Lényegében ki sem tud tőle menni a sajátjára.
– Többször kértük már a szomszédot, hogy takarítsa le a teraszát, mert nemcsak ocsmány látvány, de fertőzésveszélyes is. Mindenki egészségét kockáztatja a viselkedésével – panaszkodott olvasónk.
– Esztétikai problémákkal nem nagyon lehet mit tenni, a magántulajdonról rendelkező jog ezt nem szabályozza. Viszont, ha bűz is van, akkor az már birtokháborítás. Ebben az esetben a helyi jegyzőhöz kell fordulni vagy peres útra is lehet lépni – világosított fel dr. Kamarás Péter jogi szakértő, aki szerint először mindig meg kell próbálni rendezni a nézeteltérést egymás között, házon belül.
Olvasónk egyébként már mindennel próbálkozott, de nem sok sikerrel, ugyanis a problémás lakást csak bérlik. A hivatalos felszólítások nem jutnak el a lakás tulajdonosához, akinek kötelezettsége lenne intézkedni.
Hullik a forgács
Sokan a jó időben nemcsak a cserepes virágokat teszik ki az erkélyre, de a házi kedvencnek is lehetőséget adnak a kijárására, sőt akár ott is tartják. Ilyenkor óhatatlanul előfordul, hogy az eledelből, az alomból vagy éppen az állatból távozó végtermékből aláhull, komoly bosszúságot okozva az alsó szomszédnak. A nyuszik például kifejezetten szeretnek fészkelődni, kaparászni, rácsot zörgetni, ilyenkor aztán hullik a forgács. Ha nem sikerül az állattartóval megbeszélni a dolgot, ismét csak az önkormányzati jegyzőhöz kell fordulni a panasszal.
Lángoló napernyő
Olykor komolyabb vészhelyzetek is előfordulnak. Ilyen, amikor egy erkélyről elpöckölt, parázsló csikket visszafúj a szél, és az tüzet okoz. Konkrét esetről tud a Bors, ami a nyári hőségben történt: a felsőbb szintről lehulló cigarettavég lángra lobbantott egy nyitott napernyőt egy erkélyen. A tűz a függönyre is átterjedt volna, ha nem veszik időben észre a dolgot a lakók, arról nem beszélve, hogy mi van, ha senki sincs otthon.
– Ha bebizonyítható, hogy honnan esett le a tüzet okozó tárgy, akkor kártérítési igénnyel élhetnek az érintettek a lakás tulajdonosánál. Amennyiben nem tudnak megegyezni, perelni is lehet, ha megéri – mondta a jogi szakértő.