Ha így haladunk, semmilyen ellenszer nem marad a szuperbaktériumok ellen. Főleg a középkorúak vannak veszélyben, hajlamosabbak ugyanis egy tüsszentés miatt is gyógyszert bevenni.
Forrás: iStock (képünk illusztráció)
Világvége-hangulatban van az orvostudomány. Ma már nem tagadják: pusztító járványoknak nézünk elébe, ha nem változtatunk gyökeresen a gyógyszerekhez és oltásokhoz való hozzállásunkon.
Súlyos járványok jöhetnek hamarosan
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) többször figyelmeztetett: ha nem sikerül visszaszorítani az antibiotikum-felhasználást, eljuthatunk oda, hogy nem lesz mivel kezelni a baktériumfertőzéseket, és visszajutunk a penicillin felfedezése előtti borzasztó népegészségügyi helyzethez.
Az antibiotikumoknak persze rengeteg dolgot köszönhetünk. A penicillint 1943 óta gyártják tömegesen, az 1900-as évek elején e gyógyszer hiányában az átlagéletkor még 47-48 év volt, manapság már 80 esztendő körül van. Hatékony gyógyszerek nélkül nagyon komoly kockázatot jelentene egy nagyobb műtéti beavatkozás, a szervátültetés, a kemoterápia, a cukorbetegség kezelése is, és számítások szerint akár évi 700 ezer ember is belehalna ezekbe.
A tudósok ugyanakkor jelenleg öt-tíz olyan kórokozót ismernek, amelyek akár a közeljövőben súlyos járványokat okozhatnak. Ilyen az ebola-, a marburg-, a MERS-, a SARS- és a nipahvírus, a lassa- és rift-völgyi láz, valamint a krími-kongói vérzéses láz. Ezekre nem kínál megoldást az antibiotikum, csak az oltás.
Veszélyben vannak a negyvenesek
Manapság sokan hajlamosak gyógyszert bevenni minden tüsszentésre úgy, hogy nem mennek el orvoshoz. Elővesznek valamit a házi patikából, ami sok esetben nemhogy nem használ, de csak tetézi a bajt. Persze a kutya nem (csak) itt van elásva: ott is, hogy az orvostudomány a 20. században évtizedeken át mindenható megoldásként alkalmazta az antibiotikumokat. Egy egyszerű influenzára is felírták.
– A rosszul alkalmazott antibiotikumokra reagálnak a kórokozók, ez a fő probléma. Korábban a volt Szovjetunió országaiban akár recept nélkül is be lehetett szerezni az antibiotikumokat. A mai középkorúaknak – párhuzamosan az immunrendszerük gyengülésével – igencsak valós problémákkal kell szembenézniük, hiszen ha már kialakult az antibiotikum-rezisztencia, akkor egy betegség lefolyása sokkal súlyosabb lehet náluk – mondta a Borsnak dr. Ócsai Lajos járványügyi szakértő. Az ÁNTSZ korábbi közegészségügyi főosztályvezetője szerint ugyanakkor az alternatív orvoslás, például a homeopátia csupa humbug egy kivétellel, ami az akupunktúra.
Béka bőréből nyerik ki az új csodaszert
Tény: a baktériumok egyre inkább ellenállóvá válnak az ellenük alkalmazott kezelésekkel szemben, miközben a gyógyszergyárak egyre kevesebbet tudnak fejleszteni. A helyzetet még kilátástalanabbá teszi, hogy a gyógyításban és a mezőgazdaságban indokolatlanul nagy arányban használt antibiotikumok miatt a baktériumok gyors ütemben fejlesztettek ki immunitást (ellenállást) a gyógyszerekkel szemben. Az így létrejött szuperbaktériumok dacolnak minden, ma ismert antibiotikumos kezeléssel.
A legutóbbi csodaszernek az amazóniai kambo békát titulálták. Váladékát a brazil és perui őslakosok évszázadok óta használják, elsősorban vadászat előtti rituálék során, egyfajta stimulálószerként. A váladékot a bőrre kenve a vadászok éberebbé és kitartóbbá válnak, állóképességük nő. Kutatások bizonyították, hogy a békák váladékában több mint 300 antimikrobiotikus peptid található. Vagyis olyan értékes, baktériumölő anyagokat tartalmaz, melyek alkalmasak új antibiotikumok kifejlesztésére.
1. Ha védőoltással megelőzhető a fertőzés, kérjük!
2. Mindig az orvos utasításai szerint szedjünk gyógyszert!
3. Mindig fejezzük be a teljes kúrát, akkor is, ha már jobban érezzük magunkat!
4. Soha ne tegyük el vagy adjuk oda másnak a nekünk felírt antibiotikumot!
5. Előzzük meg a betegséget, figyeljünk a kézmosásra és a higiéniára!