Ha valakit megkérdezünk, hogy mi nem hiányozhat a húsvéti asztalról, akkor az egyik válasza biztosan a kalács lesz. Egyszerűbb, mint hinné!
Schobert Norbi: Feldobja a mandula
– Szerencsére a fogyókúrázók is el tudják maguknak készíteni a kalácsot a sonkához. Én mindig Update-lisztet használok, amihez Update Lovely Sweet édesítőszert keverek. Ehhez jöhet az élesztő, a tojássárgája, a kézmeleg tej és a langyos vaj. Ebbe a keverékbe szoktam tenni még reszelt mandulát is, ami még jobban feldobja a végeredményt. Díszítésként a tetejére is mehet.
– Ha megvan minden hozzávaló, akkor öszszedolgozom, és egy nyirkos konyharuha alatt körülbelül 40 percig pihentetem. Ha ez megvan, akkor átgyúrom, megformázom, és újabb 40 per-cig hagyom kelni. Mielőtt betenném a 190 fokos sütőbe, megkenem tojással, és rászórom a maradék mandulát. Egyszerűen isteni.
Hozzávalók: 200 gramm liszt, 1 mokkáskanál édesítőszer, 10 gramm élesztő, 1 deci tej, 2 tojássárgája, 30 gramm olvasztott vaj, 30 gramm reszelt mandula.
Szabályok, hogy foszlós legyen a kalács
Sajnos nem elég a bevált recept ahhoz, hogy lekörözzük az anyós sütijét, vannak dolgok, amiket be kell tartani, hogy verhetetlen legyen az eredmény.
* A hozzávalók szobahőmérsékletűek legyenek! A sütés előtt órákkal tegyünk ki mindent a pultra!
* Friss élesztőt használjunk, ne szárítottat!
* A konyha legyen huzatmentes, kellemesen meleg!
* A lisztet szitáljuk, és ne öntsük! Így sokkal levegősebb lesz.
* Először fakanállal keverjük a tésztát, és amikor már nagyjából összeállt, akkor váltsunk a kezünkre!
* Az olvasztott vaj csak a végén kerüljön a tésztába!
* Minél tovább gyúrjuk, annál több levegő kerül bele, és annál jobb lesz az állaga.
Szendrei Bence: Felejtsük el a margarint!
A MasterChef Junior zsűritagja leginkább a hagyományos ízeket kedveli, ha húsvétról van szó.
– A hozzávalókon múlik minden. Én csak házi tojással dolgozom, ettől nagyon szép sárga lesz a kalács, és az ízéhez is hozzátesz a minőség. A kalácsnak – és egyébként minden kenyérfélének – az a lényege, hogy jó zsiradékot használjunk. A dagasztásánál szigorúan csak vajjal dolgozzunk, a margarint és az olajat kerülni kell!
Először ki kell dagasztani az élesztős tésztát, és csak utána tegyük bele a vajat, így teljesen más lesz a kész péksütemény szerkezete. Ha egyből belekeverjük a növényi zsiradékot a liszt, víz, tojás keverékéhez, akkor nem alakul ki szépen a hálós gluténszerkezet. A kész tésztához citromot, fahéjat is tehetünk, de száraz fűszerekkel, mint például szegfűszeggel, szegfűborssal is feldobhatjuk, de fontos, hogy ezek ne változtassák meg az állagát.
Mielőtt betennénk a sűtőbe a fonott tésztát, kenjük le vajjal jó alaposan, így nem reped meg. A sütés vége felé egy kicsit sózott, vizezett tojássárgájával átkenhetjük, ettől lesz aranybarna a teteje.
Hogyan fonjam?
Szinte végeláthatatlan fonási trükk van. A jól bevált csavarás és hármas fonás mellett választhatunk különlegesebbet is.
Keverjük az ízeket!
Ha egy kicsit fel szeretnénk dobni a fonott kalácsot, akkor a nyújtás előtt az egyik gombócot kakaóval dolgozzuk el! Magába a tésztába tehetünk még csokoládédarabokat, zselékockákat, de akár aszalt gyümölcsöket is.
Ha sósra vágyunk, akkor beledolgozhatunk tökmagot, chiát, mákot. Ezekből egy kevés mehet a nyers tésztába vagy a péksütemény tetejére.