Szerette a hasát, de a Real Madridért hihetetlenül gyorsan lefogyott. A virslibizniszt nem nyelték le neki a spanyol fővárosban, de ez sem érdekelte. Számos legenda övezi a futball-történelem egyik legnagyobb futballistáját, a Száguldó Őrnagyot.
Nem is akkor született
Puskás Ferenc napra pontosan 92 éve született. Ma már azt is tudni, hogy nem 1927. április 2-án, hanem 1-jén látta meg a napvilágot. A furcsa félreértés amiatt lehetett, hogy édesanyja meg akarta kímélni fiát a későbbi bolondok napi piszkálódásoktól. Ezért egyszerűen egy nappal későbbi dátumot adott meg.
Az Öcsi becenév ma már természetes, de vajon hogyan és mikor ragadt rá? A kis Ferinek az otthoni munkákban kellett volna segítenie, de neki csak a focin járt az esze. Kiszökött a kispesti pályára, de édesanyja nagyon jól tudta, hol kell keresni. Elindult felé, hogy megdorgálja, de a többi gyerek megpróbálta megvédeni. Arra kérték az anyját: ne bántsa a kis Öcsit. A Puskás család egyébként 1929-ben költözött Kispestre, ahol Öcsi édesapja félprofi szerződést kapott a kispesti klubnál, először mint labdarúgó, később pedig edző. A focipálya és a temető közti területen helyezkedett el az a szerény városi telep, ahol lakást kapott a család.
Lesz prémium?
A kis pénz, kis foci, nagy pénz, nagy foci mondatot mindenki ismeri, de vajon tényleg Öcsi szájából hangzott el? A Száguldó Őrnagy állítólag egy 1952-es, Svájc elleni válogatott mérkőzésen tette ezt a kijelentést, miután az esélytelenebb ellenfél már két góllal vezetett. Ekkor kérdezte meg Sebes Gusztáv szövetségi kapitányt, hogy nem lenne-e egy kis pénz a csapat számára. A legendás kijelentést akkor tette, amikor nemleges választ kapott, és lám, a szünetben kiderült, mégis jár prémium, így a magyar csapat végül nyert.
Puskás évtizedekkel később úgy emlékezett vissza az ominózus mondatra, hogy valóban az ő szájából hangzott el, de nem azon a meccsen, hanem amikor először felvetődött, hogy végre profi, vagyis hivatásos futballisták legyenek.
Celofán a kilók ellen
Puskás az 1956-os forradalom és szabadságharc alatt Svédországban túrázott a Honvéd futballcsapatával, és az itthoni események hatására úgy döntött, nem tér haza. A Magyar Labdarúgó Szövetség ezért két évre eltiltotta a játéktól, így csak kétéves kihagyás után térhetett vissza új klubjában, a Real Madridban. A hosszú kényszerszünet önmagában is meglátszott volna rajta, de egyébként is szerette a földi örömöket, így majdnem húsz kilót hízott. Az aranylábú balösszekötő azonban innen is újra felállt, kőkemény edzésekkel, celofánba csomagolt testtel le tudott fogyni a kívánt súlyra. Ezután pedig világhírnévre tett szert Madridban.
A virsli nem kellett
Bár Puskást imádták a spanyolok, egy dolgot szó szerint nem tudott megetetni velük. Amikor már szép tőkét focizott össze a csapatnál, úgy gondolta, ideje vállalkozásba kezdeni. 1966-ban nyitott egy virslisboltot a spanyol fővárosban, de a Puskás virsli feledhető minőségű volt. A világverő klub sztárjátékosát viszont nem is igazán érdekelte, hogy pénzt vegyen ki a bizniszből, amelyhez állítólag Bécsből importálta az árut. Promóciós ajándékként adományozta más kluboknak – a legenda szerint előfordult, hogy egy-egy alkalommal száz kilót is adott a virsliből.
Pocakos filmsztár
A 21. században már szinte nincs olyan sztársportoló, aki ne tűnt volna már fel ilyen-olyan reklámban. Némelyikük még mozifilmekben is szerepet vállal, de talán kevesen tudják, hogy Puskásnak van egy rövid, ám komikus jelenete.
Az Ötvös Csöpi (Bujtor István) főszereplésével készült Elvarázsolt dollárban (1986) tűnik fel. Az akkor már visszavonult, igencsak pocakos legenda néhány másodpercig tartó mozdulatsora látványosra sikerült: trükkös cselt csinál, majd jellegzetes mozdulattal bombázza ki a képből a labdát, ami után üvegcsörömpölés hallatszik.