<p>Megkapta a Bors a Nébih válaszát a méreganyagot tartalmazó zabkásákkal kapcsolatban.</p>
A vállalkozókat terheli az elsődleges felelősség azzal kapcsolatban, hogy ne kerüljön szennyezett, fertőzött élelmiszer a polcokra – tájékoztatta a Borsot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Jogosan merül fel a kérdés, hogy milyen minőség-ellenőrzésen kell átesnie manapság egy terméknek ahhoz, hogy a sarki kisbolt kínálatába kerüljön, hiszen már szinte rendszeresek a termékvisszahívásról szóló hírek.
„Az élelmiszer-biztonsági vizsgálatokat és a minőség-ellenőrzést a forgalmazónak, illetve a gyártónak kell végeznie a kötelező önellenőrzés részeként” – válaszolta a Borsnak a Nébih. Vagyis minden vállalkozásnak be kell tartania a tevékenységére vonatkozó élelmiszerjogi követelményeket, amiket a hatóság szúrópróbaszerűen, rendszeresen ellenőriz.
A múlt héten számoltunk be arról, hogy a hivatal zabkásákat tesztelt, ám a tizenhét márka termékeiből kettő el sem jutott a tesztig, mert már előtte megbukott. A Szafi Reform és a Hunorganic által forgalmazott termékeket úgynevezett DON mikotoxin szennyezettség miatt kizárták a vizsgálatból, sőt azonnal visszahívták, nehogy a gyanútlan egészségtudatos vásárlók egyenek belőle. A Nébih vizsgálatot tartott a két gyártónál, és más zab alapú termékeiket is bevonták a méreganyag miatt.
Ki hibázott?
„Jelen esetben először a külföldi malom, amikor szennyezett alapanyagot csomagolt le. Emellett az alapanyag első magyarországi forgalomba hozója és az ebből az alapanyagból készült termékek gyártói is felelősek voltak, mivel az első magyarországi forgalomba hozó nem biztonságos alapanyagot hozott forgalomba, illetve a gyártók az önellenőrzés keretében nem végeztek saját vizsgálatokat, hanem elfogadták az alapanyag forgalmazója által adott dokumentumokat” – áll a Nébih válaszában.
Marad a csomagolás
Előfordul, hogy egy termékvisszahívás után nem sokkal ismét belebotlunk abba az élelmiszerbe, amit a Nébih kifogásolt.
– A kifogásolt, szennyezett készlet kerül le a polcokról, de maga a termék ettől még ugyanúgy megjelenhet. A csomagoláson sem kell változtatni, vagyis „első ránézésre” ugyanazt kapjuk – magyarázta dr. Kispál Edit, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szóvivője, aki elárulta: megsemmisítik a visszahívott termékeket. Az érintett cégek a visszahívás után kötelesek intézkedési tervet benyújtani a Nébih-hez, aminek a folyamatát a hatóság kiemelten figyeli.
A Szafi Reform és a Hunorganic a hatósági ellenőrzés után felfüggesztette a méreganyagot tartalmazó alapanyagok felhasználását a Nébih szerint, és saját hatáskörben megtették a szükséges lépéseket a zabos termékek kivonása és visszahívása érdekében. Mindkét vállalkozás és a szennyezett alapanyagokat hazánkba behozó cég is élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot kapott.
A mikotoxinok egyes penészgombák által termelt, erős biológiai hatású anyagok, melyek az élelmiszerekben természetes módon képződő, legveszélyesebb méreganyagok közé tartoznak. Hasmenés, hányás, szédülés a tünete, de akár daganatot és veseelégtelenséget is okozhat.
Márciustól új, tematikus weboldalon nézhetünk utána annak, mely termékek nem mentek át a Nébih rostáján, miket kellett visszahívni. A lista az utóbbi hat hónapra vonatkozik, és folyamatosan frissítik. Az oldal elérhetősége: portal.nebih.gov.hu/jogsertesek