Aktuális

A Bors utánajárt - szervkereskedőket is rejt az internet sötét oldala

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.05.14.

Kósza mendemondák és homályos legendák szerint az internetnek van egy sötét oldala, ahol minden megtalálható ami illegális. Legyen szó eladó szervekről, drogokról, fegyverekről vagy hamis iratokról, emberkísérleteket bonyolító üzletekről, de sorban állnak a megbízásra váró bérgyilkosok is. Nem véletlenül hívják angolul dark netnek, magyarul pedig sötét internetnek ezt a felületet. Egy böngésző letöltésével és pár kattintással valóban bárki bejuthat a világháló leggonoszabbnak titulált bugyrába. Az  internet ezen része nem a bűnözés meleg­ágyának lett kitalálva, eredetileg titkosított információkat küldtek egymásnak a felhasználók a rendszeren keresztül.

– A sötét internet is magán a világhálón van rajta, mondhatjuk úgy is, hogy az egyik rétege. Ezt az úgynevezett TOR böngészőn keresztül tudjuk elérni, amit bárki szabadon letölthet. Itt nem tu­dunk keresgélni, mint a normál világhálón, hanem konkrétan tudnunk kell, hogy mit szeretnénk – magyarázta az elvét Keleti Arthur, az Informatikai Biztonság Napja (ITBN) alapítója. 

Titkos minden adat

A TOR böngésző nem tárolja el az adatokat, a felhasználó fizikai helyét is igyekszik elrejteni. Ezt a biztonságot még egy titkosított magánhálózattal is lehet fokozni. 

– A rendszer úgy van felépítve, hogy az ezen rajta lévő emberek azonosságát nehezen lehessen kideríteni. Az információcserét is le lehet úgy bonyolítani, hogy más abba ne lásson bele, tehát az egész forgalom titkosított, a szereplői azonosítatlanok, még a hatóságok számára is. Ha találtunk egy szolgáltatót, amelytől rendelni szeretnénk, vagy valamilyen szolgáltatást akarunk tőle igénybe venni (például anonim e-mailezést), akkor a regisztrációhoz sem kell semmilyen adat, teljesen anonim az egész rendszer – mondta Keleti, majd hozzátette, hogy bármilyen meglepő, a sötét interneten is vannak szabályok, egyfajta belső önszabályozás. A gyermekpornográfiát például a legtöbb helyen tiltják.

Elkapják a bűnözőket

Mivel sem név, sem böngészési előzmények nincsenek, ezért a hatóságoknak nagyon nehéz kézre keríteni azokat az embereket, akik a sötét weben keresztül illegális dolgokat vásárolnak vagy árulnak. Nem ritka azonban, hogy egy-egy bűnözőt elkapnak például a szerverek üzemeltetőin keresztül, vagy a megrendelt csomagok átvételekor, hiszen ehhez szükséges egy cím vagy a személyes jelenlét. – Félelmetes, mi minden megtalálható itt. Bérgyilkos, szervkereskedő, de már olyan web­oldalba is belefutottam, ahol 

2,5 millió forintnak megfelelő összegért teljesen új személy­azonosságot ígérnek. Vehetünk útlevelet vagy személyi igazolványt, de busás pénzeket ajánlanak akkor is, ha részt veszünk gyógyszerkísérletekben például – mondta el egy neve elhallgatását kérő informatikus. 

Egyetlen lehetőségük

Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért nem állítják le az egész sötét internetet, ha szinte csak illegális dolgokra használják? Keleti Arthur szerint azokon a böngészőkön, amelyeken ke­resztül el lehet érni ezt a felületet, titkosított forgalom zajlik. Ha ezt betiltanák, akkor az gátolná az egyik alapelvet, az internet szabadságát, ráadásul az eredeti funkcióját, a titkos adatcserét még mindig használják. A diktatúrák által irányított országokban élők ezen a felületen szabadon csetelhetnek egymással, be lehet jelenteni visszaéléseket, segítséget is lehet kérni. De például olyan oldalak is vannak a sötét ne­ten, amelyek a pedofilok leleplezésére szakosodtak. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek