Aktuális

A villanybojlert használóknak megéri az éjszakai áram

Bors

Létrehozva: 2019.05.22.

Jól hangzik, de nem biztos, hogy megéri éjszakai áramra váltani. Kalkuláljon, mi éri meg önnek!<br />

Forrás: iStock

Az éjszakai áram lemondással jár, de spórolással is. Olyan eszközök használatával lehet igénybe venni, amelyeknek nincs szükségük egész nap áramellátásra, a rendszer ugyanis csak bizonyos ideig biztosítja az energiaellátást, viszont akkor az általános díjszabásnál sokkal olcsóbban. Ha tisztában vagyunk a szokásainkkal, és tudjuk, mire van igazán szükségünk, évente akár tízezer forint fölötti összeget is spórolhatunk a villanyszámlán.

A Bors által megkérdezett villanyszerelő szerint nem minden esetben éri meg a váltókapcsolós áramellátás kiépítése.

– Minden munka egyedi, így nem tudok pontos kiépítési költséget mondani, de a kapcsoló több tízezer forintos ára mellett a szakemberek díjával is számolni kell egyszeri költségként. Mivel hozzá kell nyúlni a hitelesített órához, a szolgáltatónál regisztrált villanyszerelőt kell hívni, majd az áramszolgáltatót, és ez több napba telik – kezdte a regisztrált szakember.

Legyen konnektor nélkül beköthető

Az éjszakai áram megnevezés valójában a szolgáltatók szerint már nem állja meg a helyét, jobban szeretik a vezérelt mérő, vagy a két zónaidős megnevezést. A mai világban azok számára érheti meg, akik villanybojlert, hőtároló kályhát, vagy éppen infrapanelt használnak. Tehát olyan berendezéseket, amik esetében elegendő, ha bizonyos időszakon belül működnek és konnektoros csatlakozó nélkül is beköthetők. Utóbbi ugyanis feltétel a szabályos működtetéshez. Pontosabban a völgyidőszakban: munkanapokon este tíz és reggel hat, nyári időszámítás esetén este tizenegy és reggel hét óra között.

– Éjszakai áram igénybevételének tervezgetésekor a legfontosabb, hogy felmérjük, elég-e nekünk az „éjszakai” melegítés? Egy nem jó méretű bojler esetén például, ha már reggel elhasználjuk a meleg vizet, várhatunk estig, míg bekapcsol a rendszer és melegíteni kezdi a vizet. Olcsóbban jöhetünk ki havonta ezzel a megoldással, de az átállási költségek miatt számolni kell azzal, hogy kell egy kis idő, mire tényleges lesz a spórolás, de hosszú távon megéri – mondta a villanyszerelő. Egy másik szakember, Bacsilla József szerint is megéri a váltás. 

Elektromos autó töltése

Az autógyárak sorra jönnek ki az újabb és újabb fejlesztésű elektromos autókkal, amik már ígéretük szerint több száz kilométert is képesek megtenni egy töltéssel. Országszerte egyre több töltőállomást építenek, de az otthoni töltés még így sem kerülhető el.
– Az elektromos autók otthoni töltésére a vezérelt csatlakozási pontos szolgáltatás a jó választás. Naponta nyolc órán át olcsóbban lehet áramot vételezni ezzel a megoldással. Akár napközben is! – mondta a Borsnak dr. Boross Norbert, az ELMŰ Nyrt. Kommunikációs és Szabályozásmenedzsment igazgatóság vezetője, aki hozzátette, hogy a hatékony töltés érdekében elôfordulhat, hogy teljesítménybővítésre lehet szükség.

– Körülbelül olyan 30 százalékkal kerül kevesebbe az éjszakai áram. Ez megközelítőleg olyan 40–45 forintra jön ki kilowattonként – tette hozzá.
Vezérelt csatlakozási pontos csomag

Ez az éjszakai és a normál áramos szolgáltatás ötvözése. Akkor éri meg, ha rendelkezünk olyan berendezéssel, amiket az éjszakai árammal elég működtetni, de jobb lenne, ha napközben is bekapcsolna. Ebben a csomagban naponta 8 óra működési időben vételezhet olcsóbban áramot a fogyasztó, és nem kell mindig a csúcsidőszakon kívül. Elég, ha 4–6 óra esik abba az időbe, de arra figyelni kell, hogy a bekötött berendezés a legrövidebb kapcsolási idő esetén is menjen legalább tizenöt percet.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek