Házi patikája szinte minden családnak van otthon, kérdés, persze, hogy amikor gyorsan kell a segítség, találnak-e benne épp az adott problémára gyógyírt.
Forrás: iStock
Ezer más dolog mellett arra is figyelniük kell a kisgyerekes szülőknek, hogy legyenek otthon alapvető gyógyszerek baleset, láz, hányás, hasmenés, allergia esetére. Legtöbbször ezek azok, amikkel nem várhatunk addig, amíg kiér az orvos, vagy kinyit a gyógyszertár.
Kúp, szirup, tabletta
Az első és legfontosabb, ami nem hiányozhat a házi patikából, a láz- és fájdalomcsillapító. Ám azt is fontos tudni, hogy nem kell azonnal a gyógyszeres kezelés.
– A láz nem mindig jelent rosszat, elpusztít sok kórokozót. Azt viszont hangsúlyozni kell, hogy különböző korú gyerekeknél más-más típusú gyógyszer a jó – magyarázta a Borsnak dr. Sebő Zsuzsa gyermekorvos, homeopata, aki szombaton tartott a témában workshopot anyukáknak Budapesten, a Józsefvárosi Galériában. – Egy nyolc hónapos csecsemőnek a kúp a megfelelő, 1 év felett és 4 év alatt szirup formájában legyen otthon láz- és fájdalomcsillapító! A nagyobbaknak már megfelel a tabletta, bár sok tíz év körüli gyerek sem hajlandó még a pirulát bevenni. Az sem mindegy, hány kilós a gyerek. Mindenképpen érdemes egyeztetni a háziorvossal, hogy mire van inkább szüksége.
A doktornő a Borsnak hangsúlyozta: azért fontos, hogy legyen otthon a gyereknek megfelelő készítmény, mert ha az éjszaka kellős közepén lázasodik be, vagy kezd el fájni a foga, nem szerencsés, ha csak reggel jut gyógyszerhez.
Hadd menjen a has!
– Hányás ellen nem igazán van pirula, ami ne okozna olyan mellékhatást, mint például az álmosság – folytatta dr. Sebő Zsuzsa. – Ilyenkor jobban járnak a szülők a jól bevált házi módszerekkel: az esetleges diétával és az óvatos, de bő folyadékpótlással.
Hasmenésre nem kell a gyerekeknek otthon tartani különösebben semmit, az orvos szerint ugyanis székletfogót nem szerencsés adni nekik.
– Hasmenést általában gyulladás okoz, hagyni kell, hogy kiürüljön a bélrendszerben fokozott mértékben termelődött nyák. Probiotikum, persze, adható, de annak nem kell feltétlenül mindig otthon lennie. Az nem egy olyan szer, amit SOS be kellene adni, így az bármikor beszerezhető recept nélkül a patikából – mondta a gyermekorvos. – Görcsoldó viszont jó, ha van otthon, főleg a nagyobb lányoknak, a menstruációs fájdalmak ellen, és allergiaszer is lapuljon a fiókban, mert egy darázs- vagy szúnyogcsípésnél jó, ha azonnal ott a segítség.
Antibiotikumot tilos!
Nem csak az a kérdés, hogy mit tartsanak a szülők otthon a házi patikában, az sem elhanyagolható, hogy mit ne. Van ugyanis olyan is, amivel többet ártanak a gyereknek, mint használnak. Így semmiképpen ne tároljanak otthon antibiotikumot! Annak a gyereknek, amelyiknek arra van szüksége, feltétlenül orvoshoz kell mennie előtte. Az már nem egy olyan szer, amiről a szülő tud dönteni, kell-e vagy sem. Attól még, hogy egy korábbi betegségnél az az antibiotikum segített, egyáltalán nem biztos, hogy egy másik megbetegedésnél is hatásos lesz. Ráadásul, ha feleslegesen adogatják a szülők az antibiotikumot, akár az is előfordulhat, hogy a gyerek tízéves korára már nem lesz olyan, ami hatna – figyelmeztetett dr. Sebő Zsuzsa.
A másik, ami felesleges otthonra – és ez talán sokakat meglep –, a sebhintőpor. Az orvos szerint eljárt már felette az idő: – Nincs olyan seb, amibe port kellene tenni. Helyette sebfertőtlenítő ajánlott, olyan, mint például a Betadine – hangsúlyozta az orvos.