Aktuális

Előre megírt szöveggel pancserkodtak az első hazai bankrablók

B. B.

Létrehozva: 2019.05.11.

<p>Az első magyar bankrablás több mint száz éve történt, amikor két orosz munkás úgy döntött, egy újpesti bankfiókban próbál szerencsét. Tervük azonban nem egészen úgy sült el, ahogy tervezték, így az első magyar széfrobbantásból a magyar kriminalisztika egyik bohózata lett. </p>

Nem kellett sokáig várni a pénzintézetek megjelenésétől az első magyar bankrablásig, az ugyanis pontosan 111 éve történt Újpesten. Az orosz munkások a négy ott dolgozót és a három ügyfelet két Browning revolverrel és erős akcentussal kényszerítették a pénz átadására 1908. október 28-án. A terv ekkor még mesterinek tűnt, ugyanis mind a heten úgy cselekedtek, ahogy a rablók kérték: percekig mozdulatlanul ácsorogtak, és senkinek nem szóltak, míg az oroszok elrohantak a 44 ezer koronával. A kezdeti ijedtség után azonban csakhamar világossá vált: az orosz bűnözők nem dörzsölt rablók, hanem valószínűleg a világ különdíjas pancserei.

Mindent elrontottak

A Budapest Romantikája Blog szerint már az első lépést is elrontották, ugyanis bérkocsival mentek rabolni. Bár korábban autót akartak bérelni, de sokallták a napidíjat, így esett a választásuk a fogatra. Lebukásukat nem bízták a véletlenre, a hajtónak egy 100 koronás borravalót is adtak, és szépen megkérték, hogy senkinek ne beszéljen az esetről. Nem meglepő, hogy a fogatos első útja a zsarukhoz vezetett, és azonnal feldobta a rablókat, így a rendőrök már szinte az első órákban forró nyomon indulhattak meg utánuk.

Előre megírták a fenyegető szöveget

Ha ez nem lett volna elég, a maszkírozásuk is hagyott némi kí­vánnivalót maga után. Az alig húszéves Piaskovszky József ugyanis éppen a má­riabesnyői vasútállomáson lődörgött, szökést fontolgatva, amikor egy gödöllői csendőr azonnal kiszúrta, mivel feltűnően szőke hajához egy se­hogyan sem passzoló, sötét álbajuszt viselt. József így még célt sem ért, már a vonaton le­csaptak rá, és a rablás után alig pár órával már összetörten vallott tettei­ről és társáról, Antosievits Gyuláról. A csendőrök őt alvás közben lepték meg, mellette pedig az a notesz hevert, amelybe a rablás előtt feljegyezte az elhadarni kívánt fontosabb magyar fenyegetőzéseket.

Még az ügyvédjük is béna volt

A bírák számára már korán kiderült, hogy egyikőjük sem jelentett komoly veszélyt: fegyverei­ket aznap vásárolták, soha nem fogtak még revolvert, amiről azt sem tudták, hogyan lehet elsütni, emellett a pénzt is hiánytalanul megtalálták, a rablás alatt pedig csupán egy ember szenvedett karcolásos sérülést. Pár héttel az eset után három év fegyházat kaptak, ami ellen ügyvédjük fellebbezett – hiba volt, ugyanis a bíróság csak súlyosabb ítéletet hozott, a kiszabott három helyett öt és fél évre ültette le őket.

Ha érdeklik a retro bűnügyek, látogasson el az Élet elleni bűncselekmények Facebook-oldalra!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek