Minden városnak megvan a maga stílusa, az a légkör, ami miatt rajongani kell érte vagy éppen utálni lehet. És a legtöbbnek van legalább egy olyan képzőművészeti alkotása, köztéri szobra is, amit, ha ott járunk, biztosan muszáj meglátogatni, legalább egy fotó kedvéért. Van köztük, ami annyira valószerűtlenül gyönyörű, mintha nem is e világról származna, más pedig nem is a kivitelezés, hanem a mögöttes tartalma és mondanivalója miatt lélegzet-elállító. Íme, azok, amiket muszáj felvenni a bakancslistára!
Optikai csalódás
Nem csak esőben mutatja meg szépségét Jean-Michel Folon műve, ugyanis az esernyős férfi szobra valójában szökőkút. Az alak pedig nem is tart esernyőt, hanem éppen vízből és fényből „készül” a kezében az eszköz. A szobor Firenzében látható.
Alulbecsült
Eva Oertli és Beat Huber keze is elég valósághűre sikerült, mégis sokan alulértékelik. A két szobrász a környezetvédelem fontosságára akarta felhívni vele a figyelmet a svájci Glarus városában.
Erős természet
Annyira légies és annyira részletgazdag Lorenzo Quinn nőalakja, ami a londoni Berkeley téren áll, hogy beletelik pár pillanatba, amíg az ember felfogja, nem egy valóban gömbbel pörgő nőt lát, hanem egy merev szobrot.
Ideiglenes alkotás
Hervé-Lóránth Ervin szegedi művész újszerű és formabontó szabadtéri óriás szobrairól híres szerte a világban. A Széchenyi téri szobor mindössze tíz napig volt itt látható.
Légies mese
Mintha egy tündérmese legszebb jelenetét öntötték volna acélba az örökkévalóságnak. A szobor készítője, Robin Wight az Egyesült Királyságban dolgozik, és rozsdamentes acélhuzalokból készít szárnyas tündéreket pitypangokkal. Alkotásai mind táncolnak, vagy a széllel küzdenek, a legtöbb a Trentham parkban található, de a művész készít szobrokat magánmegrendelésre is.
Hova sietsz?
Öröm lehet munkába járni a texasi Las Colinas városában, ha mindennap dübörgő musztángok mellett sétálhat el az ember. Vagy várjunk csak! Ezek a pacik nem is mozdulnak. Robert Glennek is sikerült becsapnia a szemet.
Belerobban a szembe
New York városát díszíti a Terjeszkedés című Paige Bradley-bronzszobor, ami este és éjszaka mutatja meg igazi szépségét. A világításról természetesen elektromos áram gondoskodik.
Szabadságszobor
Zenos Frudakis az alkotója ennek a philadelphiai szépségnek, ami a Törj ki a béklyóidból! névre hallgat, egyfajta szabadságszobor, ami nem is a kivitelezés, inkább a mondanivaló miatt egyedi. A bronzszobor 2001-ben készült.
Vicces komolyság
A belgák és a turisták nagy kedvence a két, csatornából előmászó alak, akiket Tom Frantzen hívott életre. A szobor 1985 óta Sint-Jans-Molenbeek városának része, egy munkás kap el épp egy csendőrt.
A hiátus a lényeg
A francia Bruno Catalanónak nem kell a szomszédba mennie, ha kreativitásról van szó. Marseilles-i szobra annyira valósághűre sikerült, hogy a szem szinte belefájdul, miközben az agy megpróbálja felfogni, mit is lát, majd kitalálja, hogyan is marad egyben az amúgy súlyos bronzszobor.