Önvezető autók, távdiagnosztika és távműtétek, okosotthonok, önmaguktól diktáló vízórák. Csak néhány fejlesztés, ami az 5G mobilinternet kiépítését követően válik elérhetővé.
Forrás: istock
Sorra adják át a világon és Magyarországon az 5G, azaz ötödik generációs mobilhálózatokkal ellátott tesztkörnyezeteket. Nem csoda, hiszen egy nemzetközi megállapodás értelmében 2020-ra a telekommunikációs hálózatokon be kell vezetni. De miért is fontos ez ennyire, hogyan működik és mit nyerünk belőle mi, egyszerű felhasználók?
Kocsiból indult el
Emlékeznek még, amikor először láttak valakit maroktelefonnal sétálni? Persze a 80-as években még óriási akkumulátoruk miatt a telefonokat gépjárművekbe építették, de az első mobilhálózat-generáció, azaz az 1G ez volt, analóg technológia, ami rádióként továbbította az információt. Aztán 1991-től már SMS-t is lehetett írni a telefonon, ez már a 2G volt, és tíz év kellett ahhoz, hogy internetezni is lehessen vele – a 3G teremtette meg a videotelefonálás, a mobiltévézés lehetőségét is.
Napjainkban már a 4G-t használjuk, ami nem hozott igazi áttörést – csupán gyorsabb a netkapcsolata –, ellenben az 5G minden szempontból forradalmi fejlődés, aminek segítségével már tényleg mindent mobillal lehet majd elintézni.
Szép új világ
Míg a korábbi hálózatfejlesztések fókuszában az emberek közötti kommunikáció javítása, minő- ségi cseréje állt, az 5G egy új szint az emberiség életében. Ugyanis már hangsúlyosan az ember–gép és a gép–gép közötti kapcsolat lehetőségét teremti meg, hogy kényelmesebb és biztonságosabb legyen az életünk. Rengeteg lehetőség rejlik benne: alkalmazásával az otthonunk például automatikusan, helyettünk küldené aktuális fogyasztásunk adatait a közmûszolgáltatóknak.
A fejlesztésre több okból szükség volt. A mobilhálózat régóta túlterhelt és lassú volt. Ugyanakkor az 5G magas frekvencián működik és tízszer gyorsabb másodpercenként, mint a 4G. Vagyis, míg korábban 1 gigabájt adatot, például egy filmet tudtunk letölteni másodpercenként, az 5G hálózaton ez már 20. A hálózat sokkal nagyobb terhelést visel el.
Hátrányoktól tartanak
Néhány tudós attól tart, hogy a magasabb frekvenciatartománnyal járó elektromágneses sugárzás káros lehet az élôlényekre. Ezt még nem tudták vizsgálni, mert emberkísérletnek minősülne, ami a nemzetközi jog szerint bűncselekmény.
Ezekben lesz úttörő
Önvezető autók
Ahhoz, hogy a kocsink egyedül tudjon közlekedni, látni és kommunikálni kell tudnia. Az 5G segítségével kapcsolatot tud létesíteni a közlekedési lámpákkal, a forgalomban részt vevő más járművekkel. Képes lesz megkeresni az úti célhoz legközelebbi parkolóhelyet.
Okosotthon
A vezetékes internetnek köszönhetően már most is rengeteg mindent képes megcsinálni egy intelligens ház. Figyeli a napfényt, a külső hőmérsékletet és ha kell, elsötétíti a lakást, vagy áramtalanítja magát, ha baj van. A külvilággal azonban nem kommunikál, a gyorsabb mobilinternettel viszont erre is lehetőség lesz. Információkat tud gyűjteni például a forgalomról, értesül egy esetleges balesetről, ami miatt elkésnénk, ezért figyelmeztet majd a házat működtető digitális asszisztens. A közművek pedig már távolról is elérhetik a mérőórákat, így többet nem kell bediktálni az állást.
Egészségügy
Az orvosoknak nem kell feltétlenül jelen lenniük ahhoz, hogy megvizsgálják a beteget: akár a mentőautóban is elvégezhetők lesznek a legfontosabb vizsgálatok, amiket elküldve a kórházba, a sebész már felkészülhet.