Hajléktalanok költöztek egy fővárosi társasház tetőterébe, képtelenség onnan kipaterolni őket, tehetetlen a közös képviselet, a rendőrség. Mit tudunk tenni saját hatáskörben a betolakodók ellen?
Forrás: MTI
„Elkeseredésemben fordulok ehhez a fórumhoz, mert senkit nem érdekel a problémánk. Rendszeresen hajléktalan lakik a tetőkijáratnál. Mindegy, hogy nappal van, vagy éjszaka, hideg van, vagy meleg. A lakószövetkezet nem csinál semmit. Illetve de. Félig lecserélték a nyílászárókat... Azt mondták, hívjak rendőrt, ha nem tetszik, ők semmit se tudnak tenni” – osztotta meg panaszát egy XIX. kerületi lakos a 19.kerulet.ittlakunk.hu internetes oldalon. Még az is előfordult, folytatta, hogy ki kellett hívni az ÁNTSZ-t, amikor fél méter magas sávban össze volt kenve a fal ürülékkel. De a problémát ők is hárították, mondván, ez még így sem az ő hatáskörük.
Közös vagy saját tulajdon?
– Fontos tisztázni: a lépcsőház, a szeméttároló és a tetőtér a társasház tulajdonosainak közös magántulajdona. Vagyis, nem sétálhat be oda akárki, főleg olyanok nem, akiket a tulajdonosok nem látnak szívesen – szögezi le a Borsnak Kaplonyi György, a Magyar Társasházvezetők Országos Szakmai Szövetségének elnöke. Ha mégis, két lehetősége van a lakóknak. – Szólnak a közös képviselőnek, aki jelez egy biztonsági szolgálatos cégnek, tessékeljék ki az ott lakókat. Természetesen nem tehetik ki az utcára a fedél nélkülieket, ők egy közeli hajléktalanszállóra viszik őket. A másik, ha a rendőröknek jeleznek, akik a körülményektől függően lépnek az ügy érdekében.
Összefognak a férfiak
Persze, hiába távozik a betolakodó a rendőri közbelépésre, ha később visszajön. Felmerülhet az is, hogy a ház férfijai összefognak és rendre kitessékelik az idegeneket a házból. Ez a társasházi szövetség vezetője szerint egyszerűnek tűnik, mégis célszerű a háznak egy biztonsági szolgálatos céggel szerződést kötnie, amik az ilyen eseteket rendkívül gyorsan, egyszerűen, hatékonyan kezelik. Ezt persze közgyűlésen meg kell vitatni. – Ők képzett szakemberek, pontosan tudják, hogyan kell bánni az amúgy is elkeseredett hajléktalanokkal, az esetlegesen problémás emberekkel – javasolja az elnök.
Le kell cserélni a kaput
A védekezés más módszere technikai: a társasház lecserélteti a kódos rendszerű bejárati kapukat, és helyettük műanyag csipogós belépést vezetnek be. Így ugyanis nem fordulhat elő, hogy valaki kifigyelje a kapukódot egy lakó háta mögül.
– A betolakodót elriasztja, hogy miután becsöngetett a kaputelefonon azzal, hogy szórólapot szeretne csak a postaládákba rakni és beengedik, akkor valaki kisétál a folyosóra és megnézi, valóban azt csinálja-e, amit mondott. Ez is egy remek védekezési forma, mert ha idegenek akarnak bejutni a lépcsőházba, ez könnyen elriaszthatja őket – tanácsolja még az elnök.
A Bors megkeresésére egyébként a XIX. kerületi önkormányzat azt írta, a konkrét eset magánterületen történt, ezért a rendőrséghez érdemes fordulni.