Aktuális

Kertje nagysága alapján válasszon fűnyírótípust!

BoBe

Létrehozva: 2019.05.17.

Elektromos, benzines vagy akkumulátoros? Milyen vágószélessége legyen? Mekkora kerthez kell? Gondolja át, milyen fűnyírót vesz!

Forrás: iStock

Lassacskán csak beindul a nyár, a kerttulajdonosok pedig csakhamar azt tapasztalják – főleg a mostani esőzések után –, hogy hirtelen térdig ér a fű, muszáj beszerezni egy fűnyírót. De honnan is kellene tudni, hogy melyik gép milyen pázsithoz a legjobb? A Bors összeszedett mindent, amivel megkönnyítheti a vásárlást.

– Mielőtt fűnyírót vesz, az első dolog, hogy megmérje, mekkora kertben fogja használni. Például ha nagyobb, mint 40 méteres a terület, akkor nem érdemes elektromos típust választani, mert a 40 méternél hosszabb kábelt egyik gyártó sem ajánlja. Egyáltalán nem mindegy, hogy sík terepre kell vagy dombos kertbe, mert nem minden gép bírja az emelkedőt– mondja Király László, a Barkácshiper üzletvezetője a Borsnak.

Teljesítmény

Az elektromos készülékek teljesítménye 900 watt-tól 1600 wattig terjed. Az akkumulátoros típusok rendszere 18 és 36 volt között mozog, a benzines fajták teljesítménye 2–3 kilowatt között.

– Mindig olvassa el figyelmesen az adott gép használati útmutatóját. Többek között azt is láthatja, hogy gépe milyen alkatrészekből áll, hogyan kell karbantartani és milyen időközönként kell megnézetni szerelővel. Nem érdemes ezeket elhanyagolni, mert akár halálos balesetet is okozhat egy nem jól karbantartott penge, ami véletlenül elszabadul és rossz helyen találja el – figyelmeztet a szakember. 

Fűnyíró traktor

Fűnyíró traktor Mindenképpen nagyobb kertekhez ajánlott. Rendkívül kényelmes és könnyű irányítani. A vágószélessége 60-121 centiméterig terjed, és 2000 négyzetméterig ajánlott. A nagyobb változatok akár az 5000-6000 négyzetméterrel is megbirkóznak. Az ára igencsak magas, 300 ezertôl akár egymillió forintig is terjed.

Háromféle motorral találkozhatunk. Az egyik az elektromos, ami kisebb területekre ajánlott. A csatlakoztatott kábelt ide-oda kell rendezni, hogy ne akadjunk bele folyton. Halkan működik és még az emelkedőkkel is megbirkózik. A másik fajta a benzinmotoros változat, amihez nem kell elektromos vezeték, csak egy jó nagy benzineskanna. Nagy a hajtóereje, gyorsan nyír – általában az ön­járó fűnyírók szoktak ben­zinesek lenni. Az emelkedőket nem bírja, ami 20 százaléknál meredekebb, oda nem tud felmászni, ehhez már speciális olajozású gépet kell venni. A harmadik típus az akkumulátoros, ami kis és nagy kertekbe egyaránt ajánlott. Sokkal halkabb társainál és az emelkedőkkel is könnyen megbirkózik.

Önjáró fűnyíró

Önjáró fűnyíró Ez már egy motoros változat, ami egy hátsó kerekes meghajtású gépezet. A vágószélessége 53-55 centiméter, sík terepen úgy 1500 négyzetméterig használható. Ennek a változatnak 60 ezer forinttól indul az ára és 200 ezer forintig is elmehet.

Kézi fűnyíró

Kézi fűnyíró Ez a legkörnyezetbarátabb és a legősibb megoldás. A vágófejet kézzel kell tolni, így kaszálják le a pengék a gyepet. Előnye, hogy olcsó és halk, ám a nehezen megközelíthető helyeken nem lehet vele dolgozni és a kéz is elfárad. A vágószélessége 32 centiméter, megközelítőleg 250 négyzetméterre elég. Célszerű bekészíteni hozzá gereblyét és zsákot is. Kéthavonta érdemes a késpengéket megélezni. Ára 15 000 forinttól 100 ezerig terjed.

Robotfűnyíró

Robotfűnyíró Egyre több helyen lehet találkozni a kertekben ezzel az automatikus géppel. A praktikus fűnyíró egyedül végzi a dolgát, annyival kell segíteni a munkáját, hogy érzékelőket kell elhelyezni a kertben, amiken belül mozoghat. Elektromos árammal működik, így nem bocsát ki káros anyagokat a levegőbe. Körübelül 1000 négyzetméteres kerthez ajánlott. Megvásárolható 130 ezer forintért, de akár másfél millióért is.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek