Aktuális

Máig emlékeznek rá, milyen volt egy testen és egy vesén osztozni - életükről vallanak a szétválasztott sziámi tinik

Bors

Létrehozva: 2019.05.06.

<p>“A leggyakoribb kérdés, amit feltesznek nekünk, hogy emlékszünk-e rá, milyen volt összenőve élni” - mesélik a tinilányok, akik sziámi ikrekként látták meg a világot, ám az orvosok még kisgyermekként szétválasztották őket.</p>

Máig emlékeznek rá, milyen volt egy testen és egy vesén osztozni - életükről vallanak a szétválasztott sziámi tinik

Kendra és Maliyah Herrin sziámi ikrekként jöttek a világra 2002 februárjában Salt Lake City-ben. A testvérek lehetetlen döntés elé állították az orvosokat: noha mindenki úgy érezte, több esélyük van normális életet élni, ha szétválasztják őket, a műtét komoly orvosetikai kérdéseket vetett fel: kettejüknek ugyanis összesen egy veséje volt, így a beavatkozással Maliyah életét kockáztatták. A lányok egyébként a csípőjüknél és a törzsüknél nőttek össze, és az egy közös vese mellett egy-egy lábuk, valamint egy májuk volt. A helyzetet tovább nehezítette, hogy a sziámi ikreknél általános szabály, hogy annál nagyobb az esélye a sikeres szétválasztásnak, minél korábban végzik el, négyéves kor alatt nem lehetséges a vesetranszplantáció - így a műtétet csak 2006 augusztusában hajtották végre. 

Maliyah megkapta édesanyja veséjét, amit azonban a szervezete évekkel később kilökött - tavaly tavasszal azonban új vesét kapott, amit - jelenleg úgy tűnik - befogad a szervezete. A most 17 éves lányokkal a BBC forgatott dokumentumfilmet.

A lányok - akik állítólag igen különböző személyiségek - láthatóan jól viselik, hogy másként kell leélniük az életüket, mint az átlag. Noha mindkettejüknek egy lába van, még ennek is meglátják a jó oldalát. Mint magyarázzák: a pedikűrösnél ketten fizetnek annyit, mint más egyedül.

Leggyakrabban azt kérdezik tőlük, milyen volt összenőve élni. “Az érzés, hogy máshoz vagy nőve, fura.” Egy korábbi videóban elmondták: “Szüleink már pár hónapos korunk óta mondták, hogy szét fognak választani minket, de nem tudtuk, mit jelent ez, nem tudtuk, milyen kockázatokkal jár. Nagyon fiatalok voltunk, nem tudtuk, mit jelent meghalni.”

“Sok orvost látogattunk meg, pszichológusokat, hogy biztosak legyünk benne, hogy készen állnak” - magyarázta a lányok édesanyja, Erin, hozzátéve: talán nem is a szétválasztás volt a legnehezebb, hanem a következmények. Maliyah - miután egyetlen közös veséjük ikertestvére testében volt - sokáig járt dialízisre. “Voltak olyan barátai a dialízisen, akik elhunytak, neki pedig meg kellett küzdenie a barátai elvesztésével is. Nagyon nehéz volt. Csodálom, milyen jól viselte. Nem hiszem, hogy nekem ment volna.”

A lányok egyébként - ha épp nem suliban vannak, vagy nem a házijukat írják - videókat készítenek saját YouTube-csatornájukra. “Azért szeretünk videókat készíteni, hogy pozitívabbá tegyük az embereket. Azért szeretünk forgatni, mert furák vagyunk. Szeretjük megosztani másokkal a furcsaságunkat” - magyarázzák nevetve. 

“A közösségi oldalak segítettek magabiztosságot szerezni nekik” - teszi hozzá az ikrek édesapja, Jake. “Ad nekik valamit, ami ösztönzi őket, ami iránt érdeklődhetnek.”

“Boldogok vagyunk, hogy a szüleink úgy döntöttek, szétválasztanak minket” - összegzik a Herrin-lányok.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek