Májusban nyílik, mézédes, bódító illatú és fontos gyógynövényünk az akácvirág. Akkor kell gyűjteni, amikor a virágai még nem nyíltak ki teljesen. A fürtökről a virágokat le kell fejteni és megszárítani. A megbarnult és a fáról lehullott virágok kevés hatóanyagot tartalmaznak. A belőle készült méz fertőtlenítő, méregtelenítő, köhögéscsillapító. Csak a virág ehető, a fa kérge mérgező!
Gyógyhatásai: csökkenti a gyomorsavtermelést, ezért refluxbetegség esetén naponta 1 csésze akácvirágtea fogyasztása ajánlott este, étkezés után. A virágból készült forrázat tonizáló, száraz köhögésnél hurutoldó, görcsoldó, nyugtató és nyálkaoldó. Hashajtó és vízhajtó is, csökkenti a vérnyomást, székrekedés, gyomor- és nyombélfekély esetén is ajánlott. Enyhíti a szorongás és a depresszió tüneteit, stressz és álmatlanság esetén is hatásos.
Gyógytea készítése: forrázzunk le 2 dl vízzel 2 teáskanál szárított akácvirágot, lefedve hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. A langyosra hűlt forrázatot akácmézzel ízesíthetjük. Kúraszerűen javasolt inni, 4 hétig, amit 4 hét szünet kövessen. Az aromás akácvirágot ízjavítónak is keverhetjük más teákba.
Az akácvirágból ülőfürdőt is készíthetünk felfázás vagy hüvelygomba esetén. Külsőleg használva enyhíti az égési sérülések tüneteit.
Figyelem: a sárga akác vagy aranyeső mérgező!